REAKCIJE

Predstavnici Bošnjaka u organima RS: 9. januar neustavan i diskriminirajući

Ovakav izbor nije u skladu s jedinstvenim vrijednostima dijaloga, tolerancije, uzajamnog poštovanja i jednakosti

Predstavnici Bošnjaka u organima vlasti RS. Arhiv

Fena

9.1.2019

Predstavnici Bošnjaka u organima vlasti manjeg bh. entiteta izražavaju svoje negodovanje zbog činjenice da se nastavlja s obilježavanjem neustavnog i diskriminirajućeg 9. januara kao takozvanog dana republike.  

- I pored odluke Ustavnog suda BiH (U-3/13) da 9. januar ne može biti dan entiteta RS zbog toga što je diskriminirajući za sve nesrbe u tom entitetu, predstavnici svih organa vlasti RS su se sistemski, otvoreno, institucionalno, javno i agresivno suprotstavili i zauzeli stav da neće izvršiti konačnu i obavezujuću odluku Ustavnog suda BiH. 

Na ovaj način oni su se suprotstavili principima funkcioniranja pravne i demokratske države, nastavili s izazivanjem velike i sveopće napetosti i uznemirenost kod građana te dodatno narušili političke odnose među političkim akterima i nastavili s potkopavanjem procesa integracije BiH u Evropsku uniju – navodi se u saopćenju potpredsjednika entiteta RS Ramiza Salkića, bošnjačkih poslanika u Klubu poslanika NSRS „Zajedno za BiH“ i delegata Kluba Bošnjaka VNRS.

Dodaje se da su sam datum (9. januar) kao tzv. dan republike i pristup u njegovom ponovnom određivanju, prema mišljenju Venecijanske komisije i odluci Ustavnog suda BiH, neustavni iz više razloga, a prije svega zbog toga što 9. januar kao tzv. dan republike predstavlja historijsko naslijeđe samo jednog, srpskog naroda i da kao takav uspostavlja povlašteni položaj pripadnika srpskog naroda u odnosu na Bošnjake, Hrvate, ostale i građane RS.

U saopćenju se navodi da je odabir 9. januara kao tzv. dana republike inspiriran događajem koji je posebno važan za samo jedan od konstitutivnih naroda, što je bolno za pripadnike drugih zajednica. Na taj dan 1992. godine su predstavnici srpskog naroda bez učešća predstavnika drugih (Bošnjaka, Hrvata i ostalih) naroda, dakle jednostrano, donijeli Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine.

- Ovakav izbor nije u skladu s jedinstvenim vrijednostima dijaloga, tolerancije, uzajamnog poštovanja i jednakosti, na čemu bi se trebao temeljiti izbor nekog državnog praznika – ističe se u saopćenju.

Navodi se da je Ustavni sud BiH istakao legitimno pravo srpskog naroda u entitetu RS da zakonskim mehanizmima očuva svoju tradiciju i identitet, ali jednako pravo se mora dati i drugim konstitutivnim narodima i ostalim građanima u entitetu RS, „što mi svakako podržavamo i za šta se zalažemo“.

- Međutim, zajednički praznici, kakav bi svakako trebao biti tzv. dan RS, trebaju ujediniti ljude u sjećanju na ključne događaje u njihovoj zajedničkoj historiji i doprinijeti jačanju kolektivnog identiteta kao važne vrijednosti za multietnička društva.

Podsjećamo da su bošnjački predstavnici u vlasti entiteta RS 5. januara 2018. godine predali apelaciju za ocjenu ustavnosti Zakona o danu RS te da očekujemo da ona bude što prije razmatrana.

Do tada mi pozivamo predstavnike većinskog srpskog naroda na izgradnju zajedničkih vrijednosti našeg društva, jačanje ekonomskih i socijalnih prilika u entitetu – navode potpisnici saopćenja.

Istovremeno poručuju Bošnjacima koje predstavljaju da će se „koristiti svim raspoloživim institucionalnim sredstvima za našu ravnopravnost s drugim narodima u entitetu“.

- Preživjeli smo Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda u BiH, odluku o strateškim ciljevima srpskog naroda u BiH, agresiju i genocid, preživjet ćemo i Zakon o danu republike i njegovu implementaciju u vidu obilježavanja neustavnog dana RS – stoji u saopćenju potpredsjednika entiteta RS Ramiza Salkića, bošnjačkih poslanika u Klubu poslanika NSRS „Zajedno za BiH“ i delegata Kluba Bošnjaka VNRS.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.