Posljednjih dana, otkako je u medijima osvanula priča o kupovini diploma, u bh. javnosti povela se šira rasprava o tome gdje je ko diplomirao, magistrirao ili doktorirao.
U medijima se paušalno procjenjuju i ocjenjuju diplome političara i funkcionera, a najviše su na meti diplome stečene na privatnim fakultetima.
Bosnu i Hercegovinu odavno prati glas da je u njoj sve moguće, pa tako i to da se kupi diploma srednje škole, fakulteta, ali i najviših akademskih zvanja magistra i doktora.
Saglasnosti na osnivanje i dozvolu za rad
Moguće je i to, nažalost, da o sumnjivim diplomama koje se, prema izjavama nekih političara i generalno prema percepciji javnosti, kupuju ili lako dobivaju u Travniku, Vitezu, Kiseljaku, Tuzli, Brčkom najviše pričaju oni koji bi najmanje trebali.
Funkcioneri Stranke demokratske akcije (SDA), naime, najglasniji su ovih dana u kritiziranju diploma stečenih na nedržavnim univerzitetima i fakultetima. A baš oni bi trebali najviše šutjeti, jer zaboravljaju kako je upravo u njihovim redovima najviše diplomanata, magistranata i doktoranata s diplomama privatnih fakulteta.
Također, veliki broj njihovih istaknutih i visokopozicioniranih članova akademske karijere grade upravo na tim ustanovama.
Tako je federalni ministar unutrašnjih poslova i zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Aljoša Čampara (SDA), gostujući na jednoj televiziji prije nekoliko dana, kritizirajući jednog od ministara iz SDP-a u Vladi Kantona Sarajevo koji je diplomirao pravo u Travniku, kazao: „Pogledajte ove afere s diplomama, mi imamo ministre u Vladi koji su završili sumnjive privatne fakultete“.
Uljuljkan u lažno moraliziranje, „zaboravio“ je Čampara činjenicu da su saglasnosti na osnivanje i dozvolu za rad gotovo svih privatnih fakulteta izdale kantonalne vlade koje čine premijeri i ministri iz SDA.
Za sve privatne fakultete u Travniku, Vitezu ili Kiseljaku, naprimjer, saglasnost za osnivanje i sve druge potrebne dokumente dala je Vlada Srednjobosanskog kantona na čelu sa Salkom Selmanom (SDA) i Tahirom Lendom (SDA). Tako su ozakonjene i validnosti diploma koje izdaju te visokoškolske ustanove.
Uz sve to, Čampara je najavio i kako će “inicirati usvajanje zakona o provjeri i validnosti stečenih diploma za sve izabrane i imenovane dužnosnike u Kantonu Sarajevo, kao i direktore i članove upravnih i nadzornih odbora svih javnih preduzeća, ustanova, i direkcija u KS”.
Nije Čampara precizirao, međutim, mislili ovdje i na brojne kolege iz svoje stranke koje su diplomirale na privatnim fakultetima, poput gradonačelnika Sarajeva Abdulaha Skake (SDA), koji je diplomu stekao na privatnom fakultetu u Travniku. Također, bivši travnički student i aktuelni profesor na jednom od fakulteta je i Mujo Fišo, donedavni SDA-ov ministar saobraćaja u Kantonu Sarajevo.
Profesor na travničkim fakultetima je i bivši SDA ministar u Sarajevu Hajriz Bećirović, koji je u ime SDA obavljao dužnost direktora Centra „Skenderija“.
Docent na nastavnim predmetima Bračno pravo i Roditeljsko i starateljsko pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku je Halid Ganija. On je dugogodišnji policijski službenik i kadar SDA, koji se posljednjih godina bavi akademskim radom.
U ime SDA obavljao je brojne dužnosti u Kantonu Sarajevo, bio član upravljačkih tijela komunalnih preduzeća, a u javnosti je postao poznat kada je kao predsjednik Upravnog odbora Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ za direktoricu 2013. godine imenovao Sebiju Izetbegović.
Profesor na, kako mu to kolega Čampara imputira, „sumnjivom privatnom fakultetu“ u Travniku Ganija trenutno je i vijećnik SDA u Općini Novo Sarajevo.
Gutićeva diploma magistra
Donedavni premijer Tuzlanskog kantona Bego Gutić (SDA), jedan od glavnih SDA-ovaca u tuzlanskoj regiji, dok je bio na funkciji, sve je od sebe dao da privatni Univerzitet „Kallos“ dobije neophodne dokumente i pečat države za rad.