Na samom ulazu u Bosansku Gradišku iz pravca Hrvatske, s desne strane, nalazi se veoma uređen harem Musala. Riječ je o starom gradskom mezarju prepunom znamenitosti.
Hadži Senad Rekić, sekretar Medžlisa IZ Bosanska Gradiška, kaže da je harem Musala poput otvorene historijske knjige koju treba svakodnevno proučavati.
- Musala je poznata po nekropoli gradiških kapetana Džinića. Oni su sredinom 19. stoljeća spadali u najbogatije familije sjeverozapadne Bosne. Salih-kapetanova nana Aiša Džinić sagradila je Derviš-hanuminu medresu, koju je kasnije obnovila upravo Derviš-hanuma i medresa je po njoj nazvana - kaže Rekić.
Život begova
U istom haremu, pedesetak metara južnije, nalazi se i sarkofag koji svjedoči o životu poznate begovske porodice Reufbegović. Riječ je o sarkofagu bogato dekoriranom motivima puške i geometrijskih ornamenata na kojem je i latinični natpis Ragib-beg, inače brat Hakim-bega Reufbegovića, koji je bio poznati bosanskogradiški veleposjednik, političar i poduzetnik.
Hakim-beg se spominje i u nedavno snimljenom dokumentarnom filmu o proti Dušanu Subotiću, jer su njih dvojica svako jutro pili kafu i pričali o životu, politici.
Orijentalisti smatraju da ovaj sarkofag, osim zbog svoje bogate dekoracije, predstavlja vrijedan primjer vjerovatno najstarijeg latiničnog natpisa na muslimanskim grobljima.
I treća znamenitost Musale je velika kamena gromada koja predstavlja jedini sačuvani dio porušene Sukije džamije. Sukija je bila na samoj obali Save, na mjestu nekadašnjeg hotela, a srušili su je okupatori u Drugom svjetskom ratu.
Nacionalni spomenik
- Svi spomenici u Musali zaslužuju restauraciju. Pokušat ćemo to uraditi, ali moramo pribaviti saglasnost Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH - rekao je hadži Senad Rekić.
Između ostalog, i zbog harema Musala, koji je zbog svojih znamenitosti proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, te obližnje Derviš-hanumine medrese, vrijedi posjetiti Bosansku Gradišku, održati historijski čas i istaći značaj ovog lijepog grada na krajnjem sjeveru naše zemlje.
Zaim Imamović pjevao sevdalinku o Hakim-begu
- O Hakim-begu postoji pjesma, sevdalinka. Pjevao ju je rahmetli Zaim Imamović, pa kasnije i mnogi drugi pjevači. Govorila je ovako: „U Gradišci na obali Save poredani svileni hastali.“ Pjesma govori o dovođenju nevjeste o svatovima i neuspješnoj ženidbi te o kuli koja je u pjesmi izgorjela - priča Rekić.