Delegacija SDA, predvođena predsjednikom Bakirom Izetbegovićem, boravi u Mostaru, gdje je u Centrali HDZ-a održan sastanak dvije stranke.
Kako je najavljeno, tema razgovara bila je uspostava Vijeća ministara BiH, ali i druge stavke vezane za saradnju dvije stranke.
Raspodjela resora
U delegaciji SDA, koja je stigla u Mostar, osim Izetbegovića, prisutni su bili član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i generalni sekretar ove stranke Halid Genjac.
Nakon sastanka, dvojica lidera stranaka SDA i HDZ-a obratila su se medijima.
Čović je kazao da je konačno vrijeme da se dogovori raspodjela resora na nivou Vijeća ministara BiH.
- Pojedinačno smo razgovarali o Vijeću ministara i dogovorili da trebamo sjesti i dogovoriti raspodjelu resora. Što se tiče Vlade FBiH, kazali smo da zajedno moramo tražiti rješenja kako bismo napravili reformsku agendu, gdje će prve tačke biti izmjena Izbornog zakona i grad Mostar jer su dogodine lokalni izbori. Dogovarali smo dinamiku kako bismo neke unutrašnje stvari trebali promijeniti u vezi s reorganizacijom Vlade FBiH kao takve - kazao je Čović.
Dodao je da je jedna od tačaka razgovora bilo povjerenje odnosno nepovjerenje u komunikaciji.
- Imam osjećaj da ponekad ima šumova u komunikaciji. Naprimjer, kad ja ne dođem na bajramski prijem u Sarajevu ili neko iz SDA ne dođe na Mostarski sajam, to ispadne kao neka poruka. Ovo vrijeme traži da češće budemo zajedno na zajedničkim manifestacijama - kazao je.
U vezi sa odnosom HDZ-a i HNS-a prema NATO-u kad je u pitanju BiH, kazao je da su njihov vitalni prioritet EU integracije.
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović najavio je za iduću sedmicu sastanak SNSD-HDZ-SDA. Kazao je da je s Čovićem imao iskren, otvoren razgovor.
- Imat ćemo sastanke koji se odnose na podjelu resora u Vijeću ministara. Ostat će neprecizno definirana aktivacija MAP-a. Nadam se da ćemo i tu iznaći rješenje i spriječiti krizu koja dobiva svoju fizionomiju - kazao je Izetbegović.
Vruće teme
Kada je u pitanju formiranje vlasti na federalnom nivou, Izetbegović je kazao da HDZ insistira na tome da se vrlo jasno i precizno definira rješenje Izbornog zakona koje bi ispoštovalo odluku Ustavnog suda BiH.
- Ta se stvar mora uraditi, u jednom mahu riješiti i pitanje presuda Suda za ljudska prava iz Strazbura koje su stare već deceniju. Ne možemo ih riješiti u sedam dana, ali mislim da možemo nagovijestiti rješenje koje će trasirati put - rekao je Izetbegović.
On je kazao da je na sastanku bilo govora o nekim vrućim temama, oživljavanja Herceg Bosne, tećeg entiteta, kanala, i tako dalje.
- Dobio sam odgovor da Hrvati neće praviti nikakav treći entitet i da ih, kao što kažu, jedino neka loša bošnjačka politika može ponovo pokrenuti u tom smjeru.
Čović je rekao da, kada je u pitanju treći entitet, to može napraviti samo neodgovorna politika Bošnjaka prema Hrvatima kao malobrojnijem narodu u BiH.
O formiranju vlasti s DF-om
Čović i Izetbegović su iskazali optimizam kada je u pitanju formiranje vlasti. Lider HDZ-a je kazao da ga ne interesira ko će biti partneri SDA.
- U dobroj vjeri ulazimo u dogovor vlasti sa SDA i SNSD-om i njihovim partnerima. Za nas ne postoji četvrti partner. Ko će biti ministar u paketu SDA, u to ne ulazimo, kao ni partnere SNSD-a, kao ni oni u partnere HDZ-a - rekao je Čović.
Izetbegović je rekao da nije problem u DF-u i HDZ-u.
- Problem je što kompletan hrvatski korpus u BiH gleda na to kako gleda HDZ. To je jedna frustracija koju ne možemo gurnuti pod tepih - rekao je Izetbegović.
Dodao je da postoji blok stranaka koje predstavljaju izbor četvrtine stanovništva i koji se ne žele svrstati ni kao bošnjački, ni kao hrvatski ni kao srpski blok.
- Dejtonski sporazum je balans građanskog i etničkog. Nemamo rješenje koje ćemo napraviti za sedam dana, ali trebamo naći kombinaciju to dvoje. Na momente smo bili jako blizu, kada je riječ o Aprilskom paketu i pregovorima koje je vodio File. Mnogi koji su tada odbacili to dvoje sada bi prihvatili. Dakle, sazrijevamo - rekao je on.