U jednom od gradskih kvartova Loznice u Srbiji smještena je kuća moderne gradnje, uređenog dvorišta i prilaza, poznata kao Kuća spasa. U njoj su od januara ove godine, zahvaljujući Udruženju „Borderfree“ iz Švicarske, spas našli maloljetni migranti koji su se na teškom životnom putu, bez pratnje i sredstava za život, obreli na prostoru države Srbije. U kući su trenutno šestorica.
Samo sat nakon što smo najavili dolazak, našu ekipu pred kućom je dočekao ljubazni Lozničanin Bojan Ilić, uposlenik Udruženja koje je već nekoliko godina registrirano i u Srbiji. Upravo su im istog dana u posjeti bili i aktivisti Centra za zaštitu trgovine ljudima iz Srbije. Oni su sa svakim maloljetnikom obavili intervjue o svemu što su preživjeli na putu od domovine do momenta dolaska u Srbiju.
Svaka priča je teška i bolna
- Trenutno u kući boravi pet maloljetnika iz Afganistana i jedan iz Maroka. Iz svojih država krenuli su prije više od godinu. Neki su krenuli s rođacima pa su se na putu razdvojili, neki s poznanicima, neki, opet, sami. Njihova iskustva su različita, ali svaka njihova priča je jednako teška i bolna. Jedni su pobjegli od talibana, drugi od rata, treći od siromaštva... Svi žele na Zapad u nadi da će tamo pronaći taj bolji život za kojim toliko čeznu - priča nam Ilić, uvodeći nas u prostrani, besprijekorno uređeni dnevni boravak kuće u kome zagledani u emisiju neke strane TV stanice zatječemo trojicu Afganistanaca.
Na naš selam, uz širok osmijeh, odgovaraju selamom. Lijepi, uredni dječaci. U Kuću spasa stigli su iz Beograda, nakon što je tamošnja socijalna služba obavijestila Udruženje da su evidentirali maloljetnike bez pratnje. Spremni su na razgovor, ali bez otkrivanja identiteta jer, shodno pravilima Kuće, njihova imena ne mogu biti dostupna javnosti. Saznajemo da svi poste. I nije im teško, kažu. Uvečer, nakon iftara i obavljenih namaza, sjede do sehura, nakon čega dugo spavaju. Priznaju da im nedostaju njihove porodice, ali da je želja da sebi osiguraju život bolji od onog koji su do sada živjeli, mnogo veća. Kad bude njima bolje, kažu, bit će bolje i porodicama koje su ostavili u Afganistanu.
- Rekli su nam da žele da poste ramazan tako da smo i ishranu prilagodili njihovom postu. Ponekad izraze želju da oni sami skuhaju neko svoje tradicionalno jelo. U Kući imaju internet, onima koji nisu imali mobitele mi smo ih nabavili, tako da su skoro svakodnevno u kontaktu sa svojim familijama u zemljama iz kojih dolaze, ali i članovima porodica koji su se već domogli Evrope. Ponekad, posebno nakon što razgovaraju s porodicama, primijetimo njihovu tugu, nostalgiju, ali sve je to očekivano – kaže Ilić.