Jasmin Đonlić je početkom rata u BiH 1992. godine kao dvogodišnjak iz Brčkog došao u austrijsku Kranjsku. Danas ovaj uspješni mladić istražuje procese stvaranja identiteta kod mladih koji su migranti prve ili druge generacije islamske vjeroispovijesti.
Velika pomoć
- Osobe koje sam anketirao za istraživanje nalazio sam po bosanskim muslimanskim kulturnim centrima, a i Facebook grupe su mi bile od velike pomoći. Putem njih su bosanske muslimanske zajednice dobro povezane, bez obzira na to što su rasute širom svijeta – kaže Đonlić.
Njegov cilj bio je predočiti svjetonazor tih mladih ljudi, njihov životni stil, socijalno-ekonomsko stanje, mogućnost obrazovanja, kao i generalnu mogućnost njihove participacije u društvu. Istraživanje polazi od toga da je za osobe koje je anketirao upravo ta posebna životna priča odlučujuća za njihov integracijski proces.
Doktorska disertacija
Jasminov otac je već osamdestih godina otišao u Austriju na rad, s ciljem da pomogne svojoj porodici u BiH. Kad je 1992. godine počeo rat, Jasmin i njegova majka kao izbjeglice su došli u austrijsku Kranjsku. Kasnije su im se pridružili i ostali članovi porodice. Otac je radio u jednom vrtlarskom preduzeću, a isti poslodavac je zaposlio i druge članove porodice.
Danas Jasmin Đonlić radi kao asistent na Univerzitetu u Klagenfurtu, na Institutu za obrazovne nauke i edukativna istraživanja. Uporedo radi doktorsku disertaciju na katedri kod profesora Karla Hansa Perterlinija u području obrazovnih nauka i edukacije koja se svjesno bavi diverzitetom društva.
Susret s Angelom Merkel
- Kao dio mog istraživačkog rada dozvoljeno mi je da radim i istražujem dva mjeseca na Humboldt univerzitetu u Berlinu. Gospođa Angela Merkel otvara Saveznu kancelariju jednom godišnje i vodi obilazak s vodičem te govori o aktuelnim temama. Imao sam čast da je upoznam. Bio je to poseban trenutak za mene, da upoznam sile Evrope i iskusim ih iz prve ruke – rekao nam je Đonlić.