Budući građanski zakonik u Srbiji legalizirat će pravo na eutanaziju, objavila je jučer beogradska „Politika“. Tamošnja vladina komisija u prednacrtu zakona propisala je odredbu o mogućnosti da oboljeli od teških i neizlječivih bolesti završe život na dostojanstven način, svojom odlukom ili uz saglasnost najbližih.
Prestanak agonije
- Pravo na eutanaziju, kao pravo fizičkog lica na saglasni, dobrovoljni i dostojanstveni prekid života, može se izuzetno ostvariti ako se ispune propisani humani, psihosocijalni i medicinski uslovi - navodi se u tom prednacrtu.
O legalizaciji eutanazije u Srbiji prvi put će se javno raspravljati sljedeće sedmice.
Kako se objašnjava, ako bi bio usvojen ovakav zakon, teško i neizlječivo oboljeli imali bi mogućnost da odluče o prestanku agonije i stanja koje je teško, nepodnošljivo i izaziva samo muke i sažaljenje. Konačnu odluku donosio bi sud, a eutanaziju bi izvršavali specijalizirani medicinski radnici.
U BiH do sada nije bilo javnih rasprava o eventualnom uvođenju tzv. ubistva iz milosrđa u zakonske okvire.
Sociolog Jusuf Žiga sugerira da treba praviti razliku, jer postoji više tipova eutanazije. Jedna je tzv. pasivna eutanazija, u vezi s kojom su manje-više saglasni svi da se može prakticirati.
- To su one situacije kada se između dva bira izgledniji pacijent koji bi mogao preživjeti, a ovisni su i jedan i drugi o, primjerice, nekom aparatu. Tada se mora donijeti odluka da li isključiti onoga koji je klinički bezizlazan i pokušati spasiti ovoga drugog ili ne učiniti ništa. Tu se ide linijom logičnog čina da se teži klinički slučaj isključi, a ovaj drugi priključi, pa šta bude - pojašnjava Žiga.