Sarajlija Senad Hasanović već dvadesetak dana hrabro, odvažno i uspješno ostvaruje svoj plan putovanja motociklom od Sarajeva do Tokija. Avantura je duga 26.000 kilometara, a već je prešao 7.000.
Naredni izazovi
Iz Sarajeva, preko Crne Gore, Albanije, Grčke, Turske, Gruzije, Rusije i Kazahstana, stigao je u Uzbekistan. Narednih dana, pred njim su izazovi Tadžikistana i Kirgistana, a potom ponovo preko Kazahstana, Mongolije i Rusije do Dalekog istoka i Zemlje izlazećeg sunca Japana.
Pažljivo odabranom i isplaniranom rutom želi posjetiti što više znamenitosti tog dijela. Kaže da mu je ovo putovanje idealna prilika da sazna više o kulturi, historiji, običajima, mentalitetu, kulinarstvu i svemu što zemlje i narode razlikuje od Bosanaca i Hercegovaca.
Hasanović u izjavi za “Avaz” ne skriva oduševljenje iskustvima sa svog dosadašnjeg puta.
- Impresioniran sam srdačnošću i susretljivošću ljudi, njihovim nastojanjem da mi izađu ususret, pomognu i učine boravak što ljepšim i ugodnijim. Takva iskustva nosim sa svakog mjesta koje sam prošao, bili to granični prijelazi gdje su me službenici pomalo i začuđeno gledali, valjda su se prvi put susreli s našim pasošem, ili u trgovinama, hotelima i slično – kaže nam Hasanović.
Do sada je prošao kroz osam zemalja i promijenio pet vremenskih zona. Trajektom se prevezao preko Egejskog mora, putovao uz jugoistočnu obalu Crnog mora, proputovao od istoka do zapada Kaspijskog, prešao granicu između Evrope i Azije na rijeci Ural u kaspijskoj depresiji.
Ispričao nam je i s kojim se sve izazovima susreo na svom putovanju. Kaže da je vrlo bitno voditi računa o tehničkom održavanju motocikla. Tako je u Trabzonu (Turska) uradio redovan mali servis, a u Tbilisiju (Gruzija) nabavio nove gume.
Različiti putevi
- Do sada me motocikl odlično služio, ne računajući jedno pucanje gume. Uvjeti na putu su različiti, od modernih i kvalitetnih cesta do puteva izvan svake kategorije – kaže Hasanović.
Ne može skriti oduševljenje prirodnim ljepotama i znamenitostima koje je posjetio. Akropolj, Kapadokija i lijepi krajolici Turske, moćno Crno more, zanimljive Osetija i Ingušetija, Čečenija, u kojoj je čekivano vidjeti ruševine poslije ne tako davnih razaranja...
Elista, Astrahan, Hiva...
Posebno je bio oduševljen Elistom, glavnim gradom budističke Republike Kalmikije i najvećim budističkim templom u Evropi. Ističe i Astrahan u delti Volge, smješten u kaspijskoj depresiji, ispod nivoa mora, ali i bajkovitu Hivu, pustinjsku oazu na granici Uzbekistana i Turkmenistana, koja je svojevremeno bila glavna tržnica za prodaju robova na Putu svile. Tu je boravio dva dana i punio baterije za nastavak putovanja za svoju dionicu na Putu svile prema Buhari i Samarkandu.
7.000 kilometara do sada je prešao.