Zaposlenost u metalskom i elektro sektoru FBiH u prvom kvartalu 2019. porasla je za 4,2 posto i kako bi se nastavili pozitivni trendovi iz 2017. i 2018. neophodno je hitno donijeti mjere koje će osigurati nastavak rasta proizvodnje, izvoza i broja radnika - istaknuto je na jučerašnjoj sjednici Odbora Udruženja metalne i elektro industrije Privredne komore FBiH u Sarajevu.
Na sjednici su razmatrane pokrenute inicijative iz prethodnog perioda s informacijom o njihovom statusu u resornim ministarstvima, te najavljene daljnje aktivnosti po pitanju pokrenutih inicijativa. Razgovarano je o nedovoljnoj zaštiti domaćih proizvoda i domaćeg tržišta, što dovodi do usporenog rasta u ovoj industriji.
Analizirani su efekti donesene Odluke o oslobađanju plaćanja uvoznih dažbina na uvoz mašina i opreme za proizvodnju i dogovorene dalje aktivnosti na podršci smanjenju troškova u realnom sektoru. Neizostavna je bila tema o Zakonu o doprinosima i Zakonu o porezu na dohodak, čije nedonošenje je prouzrokovalo da izgube veliki broj produktivne radne snage što se direktno odrazilo da prvi kvartal 2019. završi sa jedan posto manjim izvozom Federacije BiH u odnosu na isti period u prošloj godini.
Uvoz u prvom kvartalu u Federaciju BiH je povećan za 8,5 posto u odnosu na isti period 2018. Kada govorimo o izvozu metalskog i elektro sektora FBiH, u prvom kvartalu 2019. željezo, čelik i obojeni metali su imali pad izvoza više od tri posto, dok su metalni proizvodi, mašine i transportna sredstva imali porast izvoza za više od 12 posto.
Doneseno je nekoliko zaključaka o izradi prijedloga i pokretanju inicijativa za prioritetno rješavanje nekoliko gorućih problema, a koji mogu dovesti u pitanje daljnji rast u toj industriji. Jedan od zaključaka se odnosio na dostavljanje prijedloga za ublažavanje stanja uzrokovanog prekomjernim odlivom radne snage.
Udruženje metalne i elektro industrije Privredne komore Federacije BiH, nakon što obradi predložene inicijative i prijedloge obratit će se resornim ministarstvima i institucijama, te još jednom ukazati da odlaganje donošenja ključnih reformskih propisa dodatno komplicira i otežava poslovanje privrednih društava, saopćeno je iz PKFBiH.