Pritisak Turske na Bosnu i Hercegovinu da izruči desetak turskih državljana koji žive u našoj zemlji, a koji su etiketirani kao pripadnici pokreta Fethulaha Gulena (Fethullah), turskog disidenta koji živi u egzilu u Americi, zasigurno će se nastaviti i u narednom periodu. Jasno je to iz stava turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdoana (Recep Tayyip Erdogan), koji je članovima Predsjedništva BiH kazao da bi se na odnose BiH i Turske moglo odraziti ako njegov zahtjev ne bude ispunjen.
Agresivan odnos
Zlatko Dizdarević, dugogodišnji diplomat, novinar i pisac, komentirajući za “Avaz” Erdoanov pritisak na bh. vlasti, kaže da BiH na zahtjev turskog predsjednika mora odgovoriti isključivo pravnim putem te da se ne mogu “na osnovu pretpostavki i nečijih internih optužbi, ispostavljati takvi zahtjevi”.
- Oni se mogu ispostaviti samo na osnovu međunarodno priznatih presuda ili potjernica. Očigledno je da Erdoan ima agresivan odnos prema svima onima koji mu se ne sviđaju, evidentna je njegova opsjednutost Gulenom. No, to je njihova unutrašnja stvar i mi tu ne bismo trebali komentirati. Ali, očigledno je da je Erdoanov zahtjev prema BiH prerastao u pritisak - kaže Dizdarević.
On ocjenjuje da status koji su Erdoanu u BiH dali pojedini političari i stranke u BiH, omogućava turskom predsjedniku da vrši pritisak koji prevazilazi međunarodno priznate utemeljene odnose.
Politički bekgraund
- On računa na velike simpatije koje, blago rečeno, Bakir Izetbegović i Stranka demokratske akcije imaju prema njemu. To je jedan politički bekgraund s kojim on računa u BiH. On misli da na to ima pravo i zato vrši pritisak, čak i u pravnom smislu - smatra Dizdarević.