Da se susjedima isplati doći u Bosnu i Hercegovinu i obaviti kupovinu, pokazuju podaci prema kojima je samo u prvih šest mjeseci ove godine stranim državljanima odobren povrat skoro 8,8 miliona KM poreza na dodanu vrijednost na robu kupljenu u našoj zemlji.
Male plaće
Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH napominju da povrat PDV-a, koji u našoj zemlji iznosi 17 posto, najviše traže građani Hrvatske i Srbije koji stanuju u pograničnom pojasu. A u BiH najčešće kupuju hranu i garderobu.
- U prvih šest mjeseci podneseno je 192.495 zahtjeva za povrat PDV-a na robu čija je vrijednost ukupno 60,4 miliona KM – podaci su UIO-a BiH
Najveći iznosi povrata PDV-a zabilježeni su na graničnim prijelazima Hukića Brdo, Orašje i Izačić. Povrat je moguć na svu robu izuzev na mineralna ulja, alkohol i duhanske prerađevine.
- Većinom lokalno stanovništvo koje živi u pograničnom pojasu, prelazi u kupovinu, jer im se isplati, posebno ako kupuju naveliko. Znaju šta je gdje jeftinije i idu ne bi li uštedjeli, jer imaju male plaće. Za iznos koji dobiju na povratu poreza, mogu platiti gorivo, dobro ručati - ističe Marin Bago, predsjednik mostarskog Udruženja za unapređenje kvaliteta življenja “Futura”.
Dodao je da kod nas ima mnogo jeftinijih artikala te da se veliki broj prelazaka u šoping-turu bilježi i u Trebinju.
Sto maraka
- Cijelo dubrovačko područje kupuje u Trebinju. Dubrovnik je skup grad. Nisu bez razloga u Trebinju pravljeni tržni centri. Trebinje nema toliko stanovništva pa su računali na susjede - kazao je Bago.
Prema informacijama UIO-a BiH, kupac - strani državljanin može tražiti povrat PDV-a za robu skuplju od 100 KM. Potrebno je da prodavač popuni zahtjev, a kupac, zajedno s računom, kupljenu robu daje na uvid graničaru. Službenik UIO-a ovjerava obrazac, a kupac u roku od tri mjeseca prodavaču treba dostaviti ovjeren obrazac.
I naši hrle u Metković
Marin Bago napominje da je situacija i obrnuta, odnosno da i bh. građani idu u Hrvatsku u kupovinu.
- Dosta ljudi iz Hercegovine ide u “Lidl” u Metković, jer tamo ima drugačijih artikala nego kod nas, a bude i akcija. U Hrvatskoj je visok PDV, 22 posto, i može se vratiti na granici. I to se ljudima isplati – dodao je Bago.
1,3 miliona KM odobren povrat PDV-a na GP Hukića Brdo
1,1 milion KM povrat PDV-a na GP Orašje
838.000 KM povrat PDV-a na GP Izačić