Vlasti u Bosni i Hercegovini samo su deklarativno zabrinute za bijelu kugu i sve manji prirodni priraštaj.
Najnoviji podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju poraznu sliku. U prvih šest mjeseci ove godine rođeno je manje beba nego u istom periodu lani, a više je umrlih stanovnika. Istovremeno je manje sklopljenih brakova, a više razvoda.
Ne trebaju za to posebne analize osim konkretnih poteza, koje, ovisno o kantonima, odnosno entitetima, čine nadležni kada je u pitanju podrška porodiljama, odnosno porodicama koje dobivaju novog člana.
Prema posljednjim podacima, oko 35.000 porodilja u BiH svake godine ostvari pravo na naknadu. Ali, zbog nedostatka novca u budžetima, nisu iste pred zakonom. Tako se u Federaciji BiH razlikuju od kantona do kantona, a različitu naknadu dobivaju zaposlene i nezaposlene porodilje.
Različita je, zatim, visina naknade u odnosu na plaću, u jednom kantonu 50, a u drugom 100 posto, te su različiti minimalni i maksimalni odnosi. Tako zaposlena porodilja može mjesečno dobivati naviše 724 KM, kako je to u Zeničko-dobojskom kantonu, odnosno 0 KM, kako je to u Posavskom kantonu.
Nezaposlene porodilje u USK mogu dobiti tek 100 KM jednokratne naknade, a 500 KM jednokratno u Zapadnohercegovačkom, te još po 100 KM narednih šest mjeseci.
Šta se može za taj novac, ovog puta nećemo računati, ali treba reći da samo jedan paket pelena košta oko 30 KM. Zato se većina parova teško odluči na dijete.
Dok su svima puna usta priče o bijeloj kugi i predizbornih obećanja da je porodica u centru njihove politike, mnoge žene na razgovoru za posao otvoreno pitaju: “Planirate li zasnovati porodicu”, a priča o porodici ostaje floskula do novih izbora i oktobra.
Dok se BiH treba stidjeti zbog ovih podataka, u Srbiji majke, naprimjer, za prvo dijete dobivaju 1.672 KM jednokratno, a za drugo 167 KM u naredne dvije godine svakog mjeseca.
U Crnoj Gori otišli su još dalje, pa od 2016. zaposlene majke troje i više djece, sa 15 godina radnog staža, primaju doživotnu mjesečnu naknadu. Kod nas, za sada, samo inicijative. Jednokratna ili mizerna pomoć.
Poražavajuće je da nezaposlene porodilje samo u dva kantona, Bosanskopodrinjskom i Sarajevskom, primaju naknadu u trajanju od 12 mjeseci, dok je u Srednjobosanskom propisana pomoć u ishrani djeteta, ali se u praksi ne provodi.
13.045 rođenih beba
18.639 umrlih osoba
8.078 sklopljenih brakova
1.082 razvedena braka
U Republici Srpskoj Zakon o radu određuje da žene za vrijeme korištenja porodiljskog odusustva imaju pravo na naknadu u visini prosječne plaće koju je ostvarila u posljednja tri mjeseca prije odsustva u trajanju od 12 mjeseci neprekidno.
U Brčko disktriktu porodilja u radnom odnosu ima pravo na naknadu plaće za period u kojem ne radi zbog porodiljskog odsustva, a obračunava se od osnovice prosječne plaće porodilje u posljednja tri mjeseca.