Vlada Federacije BiH krajem maja konačno će znati koje kompanije žele tražiti naftu na području Federacije. Na ovaj potez čeka se već godinama.
Ima - nema nafte, BiH leži na velikim nalazištima plina, godinama se priča i tvrdi, a šta će pokazati istraživanja, na to ćemo morati svi pričekati.
Istina, ranije su rađena istraživanja - od „Energoinvesta“ do naftnog giganta „Shella“, koji je s Vladom FBiH 2011. potpisivao ugovore o saradnji. Procjene su pokazale da BiH leži na potencijalnim nalazištima nafte i plina i to u četiri bloka.
Od Posavine, preko Tuzle, do Dinarida. I, konačno, Vlada je nakon četiri godine „peglanja“ zakonskih propisa, odabira međunarodnog konsultanta, na kraju i objavila javni poziv.
Blokovi koji su predmet istraživanja dodjeljuju se na period eksploatacije od 25 godina. Ukoliko se istraživanja pokažu tačnim, država će imati čistu zaradu.
Istraživanja nafte i plina nose sa sobom brojne pogodnosti. Bit će uposlene stotine radnika, prije postavljanja bušotina neophodno je izgraditi ogromnu infrastrukturu. Milioni maraka su u igri, a bit će zaposlena domaća radna snaga.
Uostalom, strane firme privlače i strane investicije. Bilo koji svjetski gigant da dobije posao, to će za BiH biti veliki plus. Ekonomija će oživjeti, radna mjesta će biti sačuvana, Federacija će se naći u žiži interesiranja.
Nećemo, možda, biti novi Dubai, ali mala država poput BiH mogla bi se itekako naći na mapi svijeta.
Crna i zlatna, kakvu god da nađemo, ako je budemo pametno koristili, mogli bismo biti „neka nova Švicarska“.
Umjesto uvoza, tako bismo mogli postati i izvoznici. Država ne bi morala koristiti ni strane kredite, zaduživati se kod MMF-a. Sve je to u domenu želja, ali itekako može biti provodivo.
„U BiH pronađena velika izvorišta nafte“, naslov je koji bi se, recimo, 2026. godine mogao naći u „Dnevnom avazu“. Živi bili pa vidjeli.