Ambasador Ruske Federacije u BiH Petar Ivancov smatra da je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko (Inzko) smetnja postizanju kompromisa i donošenju odluka u BiH i da svojim izjavama zagrijava dosta kompliciranu situaciju.
- Smatramo da sva unutrašnja pitanja BiH, a to se tiče odnosa između entiteta, političkih opcija i partija u zemlji, trebaju biti rješavana između samih strana unutar zemlje - istakao je Ivancov za "Glas Srpske", komentirajući Inckovu poruku RS i njenim zvaničnicima da su prešli "crvenu liniju" i da nije isključena mogućnost da će iskoristiti bonska ovlaštenja i posegnuti za smjenama.
Ivancov smatra da mnoge današnje probleme, kao i one koji su bili ranije i doveli su do trenutne situacije, treba rješavati kompromisom unutrašnjih strana i snaga unutar zemlje.
Ambasador Ruske Federacije u BiH kaže da je sasvim prirodno i logično da građani i narodi BiH trebaju rješavati svoje probleme sami, bez bilo čijeg utjecaja sa strane.
O mogućnosti da iz Ustavnog suda BiH odu stranci i prepuste donošenje odluka domaćim pravnicima, Ivancov je rekao da niko ne negira da je BiH nezavisna i suverena država, članica većeg broja ključnih međunarodnih organizacija koja teži da postane članica Evropske unije.
- Jedan od tih prioriteta i kriterija neophodnih za članstvo u EU jeste vladavina prava. Jedna od preporuka njemačkog nezavisnog pravnog eksperta Volfganga Pribea (Wolfgangu) tom kontekstu jeste povlačenje međunarodnih sudija iz Ustavnog suda BiH - istakao je Ivancov.
Komentirajući činjenicu da i 25 godina nakon Dejtona u BiH nije utvrđena međuentitetska linija, što je bila obaveza koja je davno trebala biti ispunjena, Ivancov je naveo da ne vidi ništa dramatično u tome što predlaže Republika Srpska, već da je riječ o apsolutno tehničkom pitanju kojem ne treba nikakva politizacija.
Za političku situaciju u BiH Ivancov je rekao da je komplicirana i napregnuta, ali da to ne treba dodatno dramatizirati, već treba tražiti rješenja za ova otvorena pitanja putem kompromisa i dijaloga između unutrašnjih strana.
- Sve to treba raditi na osnovu temeljnih principa Dejtonskog sporazuma, ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i širokih ovlaštenja dva entiteta uz poštovanje suvereniteta i integriteta BiH. To treba raditi na osnovu demokratskih procedura i postupaka koji su propisani u Ustavu BiH - zaključio je Ivancov.