Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo ispitat će sva bolovanja zdravstvenih radnika u medicinskim ustanovama u KS, potvrdio je za „Avaz“ čelnik ovog ministarstva Rusmir Mesihović.
SAZNAJEMO
Sve se mora provjeriti, ali se mora, također, poštivati i Zakon o zaštiti ličnih podataka, kaže Mesihović
Mesihović zatražio istragu. Avaz
Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo ispitat će sva bolovanja zdravstvenih radnika u medicinskim ustanovama u KS, potvrdio je za „Avaz“ čelnik ovog ministarstva Rusmir Mesihović.
Njegova reakcija uslijedila je nakon pisanja „Dnevnog avaza“ da je oko 700 medicinskih uposlenika otvorilo bolovanje, od čega samo u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu 305 osoba.
Posebno je alarmantan podatak da je čak 101 ljekar primarne zdravstvene zaštite u Domu zdravlja KS u martu otišao na bolovanje, i to u jeku pandemije koronavirusa. Bolovanje je u ovoj ustanovi otvorilo i 148 medicinskih radnika, također u martu.
Dom zdravlja KS: Čak 101 ljekar na bolovanju. Avaz
Mesihović nam je rekao da su u Vladi KS iz medija saznali za ove podatke i da će sada sve utvrditi i provjeriti. Kaže da je Ministarstvo sada zatrpano medijskim upitima o ovoj problematici.
- Provjerit ćemo u zdravstvenim ustanovama u Kantonu Sarajevo o čemu se radi, a, naravno, sve u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka. Sve te evidencije imaju zdravstvene ustanove i mi ćemo izdati nalog da nam se daju svi ovi podaci sa svim brojkama - kaže Mesihović.
Prema njegovim riječima, sada će ispitati, osim koliko ih je na bolovanju, i jesu li uopće na bolovanju.
- Sve se mora provjeriti, ali se mora, također, poštivati i Zakon o zaštiti ličnih podataka. Kada dobijemo sve ove podatke, onda možemo reći nešto konkretnije - kaže nam Mesihović.
Osim urušavanja zdravstvenog sistema, veliki broj ljekara na bolovanju, u vrijeme pandemije i finansijski je udar na Kanton.
Saznajemo da će se provjeriti i koji su ljekari eventualno na lažnom bolovanju, ali i koji su doktori u domovima zdravlja koji su „pisali lažna bolovanja“. I oni će biti predmet provjera, pogotovo što je novi direktor Doma zdravlja KS Muhamed Ahmić zatražio da se pooštre kriteriji
Iz više izvora saznajemo da na KCUS-u, osim brojkom koliko ljekara koristi bolovanje, raspolažu i informacijama o doktorima u Sarajevu koji bez ikakvog pregleda daju potvrde.
Neki ljekari, kako nam je potvrđeno, čak su sami sebi izdali ova uvjerenja kako bi odsustvovali s posla.
Dom zdravlja KS, kako nam je rečeno, sankcionirat će sve ljekare za koje se utvrdi da su izdavali lažne potvrde. No, to će se desiti tek kada prođe pandemija.