Prvi imam i hatib Gazi Husrev-begove džamije u Sarajevu dr. hfz. Mensur ef. Malkić predvodio je danas džuma-namaz i održao hutbu u ovoj džamiji, prvi put nakon što je na snagu stupila Instrukcija o ponovnom otvaranju džamija u našoj zemlji za veći broj vjernika.
U hutbi je podsjetio na dan oslobođenja Mekke od mnogoboštva, kada je Muhammed, a.s., u taj blagoslovljeni grad ušao 20. ramazana 8. godine po Hidžri, kao oslobodilac, bez prolijevanja krvi.
Također je podsjetio i na Dan bitke na Bedru, najveće ili presudne bitke u povijesti islama, pobjede prvih muslimana nad idolopokloničkom vojskom.
- U ovom ramazanu, „Lejlei-Bedr“, voljom Milostivog, obilježavamo istog dana kada obilježavamo i „Dan Zlatnih ljiljana“. To je dan u kojem se sjećamo najboljih sinova i kćeri naše domovine, svih vjera i nacija. I oni su imali svoj Bedr na kojem su položili ispit jer su bili na strani Istine i Dobra - kazao je Malkić.
Inače, Bitka na Bedru dogodila se 17. dan mjeseca ramazana druge godine po Hidžri ili 624. godine i bila je prvi oružani sukob između muslimana i idolopoklonika. Na jednoj strani bilo je 312 slabo naoružanih boraca koji su čvrsto stali uz Muhammeda a.s. a na drugoj strani bila je mekkanska vojska koja sa 1.000 dobro opremljenih i naoružanih boraca.
Malkić je naveo da iako se po broju učesnika ova bitka ne svrstava u velike, ali sa stajališta islama i muslimana - ona je bila najpresudnija i najvažnija bitka u povijesti islama i najbolji primjer organiziranja, ponašanja i postupanja muslimana u borbi protiv neprijatelja.
- Bitka na Bedru je prekretnica u povijesti humaniziranja ratovanja. Muslimani su sahranili ubijene protivnike. Po prvi put se ne ubijaju ratni zarobljenici. Svaki zarobljeni mušrik koji je bio pismen, da bi se oslobodio, bio je dužan opismeniti deset muslimana. Bogatiji mušrici mogli su se otkupiti svojim imetkom a siromašni i nepismeni zarobljenici su, na kraju, oslobođeni bez ikakvog otkupa – naveo je Malkić..