ISTRAŽIVANJA

Skriveni simptomi koronavirusa

Prvi simptomi se obično pojavljuju od 2 do 14 dana nakon izloženosti virusu

Jedan od simptoma je bol u mišićima. Agencija

Z. K. / Avaz.ba

27.7.2020

Zvanični simptomi koronavirusa su groznica, kašalj i nedostatak daha, a nedavno je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti tražio da se doda još nekoliko simptoma na zvaničnu listu - drhtavica, bol u mišićima, glavobolja, grlobolja i gubitak mirisa i ukusa.

Prvi simptomi se obično pojavljuju od 2 do 14 dana nakon izloženosti virusu, a oni koji zahtjevaju da se hitno javite ljekaru su definitivno kontinuirani gubitak daha, teško disanje, zbunjenost, bol u grudima, plavkaste usne ili lice. Međutim, postoji još nekoliko simptoma koje su pojedini pacijenti razvili, a koji pak, nisu toliko učestali da bi se uvrstili na zvaničnu listu iako mogu biti dobar pokazatelj infekcije koronavirusom.


Bolovi u mišićima

Jedan od simptoma koji se često ponavljao kod osoba sa teškim respiratornim oboljenjima bili su bolovi u mišićima (mijalgija). Mijalgija može da uključuje ligamente, tetive i fascije, meka tkiva koja povezuju mišiće, kosti i organe. Mialgija je ranije bila znak da su se u tijelu razvile veće upale. I prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, oko 15 posto svih pacijenata oboljelih od koronavirusa imalo je bolove u tijelu ili zglobovima. Bolove izazivaju hemikalije zvane citokini, hemikalija koju tijelo optušta prilikom odgovora na infekciju. 


Lezije na jeziku

Lezije i mrlje koje se pojavljuju u ustima ili u grlu mogu biti novi simptomi koronavirusa, kaže novo istraživanje. Istraživači su otkrili da jedna trećina kovid pacijenata koja je imala osip na koži, odnosno na rukama i nogama, također je imala promjene u usnoj duplji. Mrlje i lezije na nepcima su se obično pojavile dvije sedmice nakon što su pacijenti prvi put imali simptome bolesti Covid-19, poput temperature ili nedostatka daha.   

Tim iz Zdravstvenog centra "Ramon i Kajal" u Madridu kaže da bi ljekari i medicinske sestre trebalo da pregledaju usne duplje bolesnika koji su pozitivni na koronu ili sumnjivih pacijenata da bi utvrdili da li, također, pokazuju ove znakove.

Depresivno raspoloženje

Nekoliko dana prije pojave prvih simptoma koronavirusa pojavi se depresivno raspoloženje. Ilustracija

Istraživači sa Univerziteta u Sinsinatiju su ispitali simptome 114 pacijenata kojima je dijagnosticiran Covid-19, a na osnovu prikupljenih podataka došli su do iznenađujućih podataka. Čak 47,7 posto učesnika je najmanje nekoliko dana prije pojave prvih simptoma prijavilo depresivno raspoloženje. Od toga je, također, 44,7 posto izjavilo da pati od blage anksioznosti, a 10,5 posto ozbiljnu anksioznost.  Koautor studije, dr. Ahmad Sedaht, napomenuo je da su znakovi anksioznosti i depresije razumljivo povezani sa simptomima Covid-19, budući da bolest napada centralni nervni sistem. 

Miris urina

Ljekari sada kažu da snažan miris urina može biti alarm da imate koronavirus. Urin intenzivnog mirisa i neobično žute boje je znak dehidracije koja se često javlja usljed infekcije korona virusom. Urin tada dobija posebno neprijatan miris jer postaje koncentriraniji, upravo zbog nižeg nivoa tečnosti u krvi. Stoga svako ko primjeti da je dehidriran zajedno sa otežanim disanjem, trebalo bi odmah da se javi ljekaru. 

Infekcija uha

Naučnici su otkrili koronavirus u ušima dvojice preminulih pacijenata pozitivnih na Covid-19, jer studije ukazuju da gubitak sluha može biti rijetki simptom infekcije. Istraživanjem je utvrđeno da virus također može zaraziti uho i mastoidnu kost koja se nalazi odmah iza uhva. Ovo nije prvi put da je koronavirus povezan sa infekcijama uha ili problemima sa uhom. Studija objavljena u aprilu je otkrila je da je Covid-19 kod odraslih izazvao upalu srednjeg uha (otitis media), odnosno zapaljenski proces uha u kome bubna opna postaje upaljena. 

Lezije na stopalima

Iako sporedni simptomi koronavirusa, odnosno bolesti Covid-19 variraju od osobe do osobe, španski eksperti sada istražuju lezije na stopalima koje su se pojavile kod nekih pacijenata u ranoj fazi bolesti. Naime, u pitanju su lezije koje podjsećaju na boginje, navodi se u izvještaju Vijeća univerziteta za podijatriju (stručnjaci za bolesti stopala). Kako navode, u Italiji, Francuskoj i Španiji brojni slučajevi oboljelih su bili bolesnici sa koronavirusom koji su imali lezije na nogama, o čemu svjedoče dermatolozi. Ovaj simptom se posebno izdvojio kod tinejdžera i djece, ali i neki odrasli su, također, imali slične znakove na stopalima. U pitanju su ljubičaste lezije, vrlo slične onima kod boginja i ospica koje se obično pojavljuju na nožnim prstima i normalno zarastaju, ne ostavljajući trag. 

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.