Građani Crne Gore danas izlaze na parlamentarne izbore, na kojima učestvuje šest koalicija i pet političkih stranaka. Odnosno, danas Crnogorci biraju između NATO-a, s jedne, te Srbije i Rusije, s druge strane.
REAKCIJE
Građani su izloženi brojnim udarima, a Crkva sada pokušava uzdrmati državu, kaže Bajtal, dok Fočo dodaje da je Đukanović j napravio distancu između crkvenih i političkih struktura i zato je na udaru
Crna Gora: Hoće li izbori proći bez incidenata. Anadolija
Građani Crne Gore danas izlaze na parlamentarne izbore, na kojima učestvuje šest koalicija i pet političkih stranaka. Odnosno, danas Crnogorci biraju između NATO-a, s jedne, te Srbije i Rusije, s druge strane.
Crna Gora kao članica NATO-a na putu je ka članstvu i u Evropskoj uniji (EU), što se, kako stvari stoje, ne uklapa u geopolitičke interese Rusije i Srbije. Već mjesecima su u toku žestoki pokušaji destabilizacije Crne Gore koji bi zemlju skrenuli s euroatlantskog kursa, za koji se zalaže predsjednik Milo Đukanović.
Bajtal: Nastavak dešavanja iz Sjeverne Makedonije. Arhiv
U oktobru 2016., na dan parlamentarnih izbora u toj zemlji, već je pokušan državni udar, a sada se već mjesecima vodi agresivna kampanja usmjerena protiv aktuelne vlasti koja je započela još u decembru prošle godine, kada je Skupština Crne Gore usvojila Zakon o slobodi vjeroisposvijesti, što je otvorilo prostor za zamah velikosrpskog nacionalizma.
Politički analitičar Esad Bajtal, komentirajući posljednja dešavanja u Crnoj Gori, ali i današnje izbore, kaže da je svima jasno šta se u Crnoj Gori događa, a to je da „velikodržavni i velikosrpski projekt nije mrtav”.
- Svijet taj projekt nije zaustavio i učinio mu je mnoge usluge, a najveću od njih stvaranjem manjeg entiteta u BiH. Kontinuitet tog velikodržavnog projekta, što smo vidjeli prvo u Sjevernoj Makedoniji, a sada u Crnoj Gori, jeste da oni ne odustaju od svojih ciljeva i nakana i ponašaju se tako da cilj opravdana sredstvo. Građani Crne Gore su izloženi brojnim udarima, a Crkva sada pokušava uzdrmati i državu i sve raditi na tragu velikodržavne ideologije - kaže Bajtal.
On navodi kako je danas sve moguće, ali ipak vjeruje da će se Crna Gora kao država i ljudi koji je vode, a koji su osigurali njenu nezavisnost, znati snaći u ovom momentu.
- Ovdje je, prije svega, važno da se održe red i mir da bi se realiziralo pravo da dobiju vlast koju građani Crne Gore žele - ističe Bajtal.
Fočo: Đukanović Crkvu odvojio od države. Arhiv
Analitičar i dugogodišnji profesor Salih Fočo kaže da je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović povukao potez na koji nisu navikli lideri na ovim prostorima, a to je da je napravio distancu između crkvenih i političkih struktura.
- Zbog toga se sada religijske strukture ne mire sa stanjem i pokušavaju na svaki način zadobiti moć i vlast bez odgovornosti. Najveći eksponenti nacionalističkih ideja su svakako religijski službenici, a Đukanović se svojom politikom uspio tome usprotiviti. Zato je sada na udaru - navodi Fočo.
Fočo smatra da će izbori ipak donijeti prevagu, jer je Đukanović uspio stvoriti multietničko društvo u kojem nema nadređenih i podređenih, nego su svi građani jednaki.
- Crkva to ne dozvoljava i ne može da se odlijepi od matrice koja je bila tragična po narode, bez obzira na nacionalnu pripadnost - kaže Fočo.
Sada pokušavaju na sve načine Đukanovića spriječiti da pobijedi na izborima, kaže Fočo.
STANJE NA PUTEVIMA
POPULARNI BH. PJEVAČ
RAST NAPETOSTI
MAGISTRALNA CESTA M-17
OBJAVLJEN I SNIMAK