Kad je riječ o terorizmu i broju napada, Bosna i Hercegovina zabilježila je najveći napredak u 2019. godini, pokazuje Globalni indeks terorizma 2020., inače redovno istraživanje koje predstavlja Institut za ekonomiju i mir (IEP).
ANALIZIRAMO
Od 24 napada zabilježenih od 2002. nijedan nije pripisan poznatim terorističkim grupama - BiH trenutno nije previše interesantna teroristima, kaže Korajlić
Smanjenje broja napada može se pripisati smanjenju teritorije koju je okupirao ISIL. Arhiv
Kad je riječ o terorizmu i broju napada, Bosna i Hercegovina zabilježila je najveći napredak u 2019. godini, pokazuje Globalni indeks terorizma 2020., inače redovno istraživanje koje predstavlja Institut za ekonomiju i mir (IEP).
- U BiH su zabilježena samo dva teroristička napada u 2019. u odnosu na šest prethodne godine. Od 24 napada zabilježenih od 2002. nijedan nije pripisan poznatim terorističkim grupama. Većina napada pripisana je nepoznatim počiniocima, pet muslimanskim ekstremistima i jedan vehabijskom pokretu. Između 2002. i 2019. zabilježeno je sedam smrtnih slučajeva, a nijedan nije zabilježen u 2019. - navodi se u izvještaju.
Prema ocjeni autora studija, smanjenje broja terorističkih napada može se u najvećoj mjeri pripisati smanjenju teritorije koju je okupirao ekstremistički ISIL i deeskalaciji sukoba na Bliskom istoku.
Međutim, sada se bilježi više terorističkih napada ekstremne desnice nego ikada u posljednjih 50 godina, samo prošle godine ih je bilo 13, u kojima je ubijeno više od desetero ljudi. Dodaje se da je broj žrtava terorizma u svijetu opao petu godinu uzastopno, ali je broj napada ekstremne desnice porastao za 250 posto.
Prof. Nedžad Korajlić, bivši dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, kazao nam je da je ovo značajan napredak za BiH.
Korajlić: Značajan napredak. Arhiv
- Mene to raduje, ali ne smije ovo da nas uljulja i da potcijenimo razmišljanje terorista iz razloga što oni uvijek čekaju slabu tačku bilo koga u sistemu. Jedan od razloga za ovo je što BiH ima dobre odnose s NATO članicama i kolegama u regionu. Trenutno svi moraju uvažavati BiH kao ozbiljnog partnera u borbi protiv terorizma - istakao je Korajlić.
Dodao je da drugi razlog ovakvog napretka, najvjerovatnije, leži u tome da BiH trenutno nije previše interesantna teroristima u smislu ostvarivanja njihovog cilja.
- Terorizam ima političku pozadinu, činjenica je da imamo značajan porast broja napada koji se povezuju s desničarskim pokretima. Imamo značajne promjene u Evropi i svijetu u vezi s desnicom. Ovaj dio se ne smije zanemariti, isto kao i kod nas, ne smije se zanemariti ekstremna desnica, koja je postojala i na prostorima bivše Jugoslavije - kazao je Korajlić.
- Pandemija koronavirusa, druge brojne afere u BiH opteretile su sigurnosni sektor, ali to ne smije biti razlog zanemarivanja pitanja terorizma. Mora postojati stalna aktivnost u prevenciji terorizma i terorističkog djelovanja. Bilo bi dobro da se u narednom periodu aktiviraju istraživanja na ovom polju, trebamo raditi na istraživanju uzroka, do istraživanja radikalnih grupa - smatra Korajlić.
UOČI POČETKA UTAKMICE
POTVRĐENO IZ POLICIJE
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH