Tehničku analizu uradio je inžinjer zvuka "Glasa Amerike" u Vašingtonu. Rezultati ukazuju da se telefonski razgovor čije postojanje Tegeltija negira ipak desio.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
- Taktiku ćete vi prepustiti meni - rečenica je koju izgovara predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija u snimku koji će dovesti do njegove ostavke.
U razgovoru iz nepoznatog izvora, koji je objavio portal Istraga, čuje se kako Tegeltija navodno sa tadašnjom članicom VSTV-a Milijanom Buhom razvija strategiju za zapošljavanje njene sestre Sanje Čagar na poziciju sutkinje u Banja Luci.
- Ako Sanja konkuriše u Banja Luci svi će znati da je ona tvoja sestra. A ti članica savjeta. I to će sasvim sigurno otići u medije. Tražiće da daš ostavku.", predviđa razvoj situacije Tegeltija nudeći i rješenje: "Ako se otvori pozicija u Gradišci, Prijedoru, ... šta je košta da bude tamo godinu dana pa da je kasnije prebacimo ovamo?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Iznenađenje, opravdanja, poricanje
Nakon izbijanja nove afere predsjednika VSTV-a u prvim reakcijama on je i sam potvrdio da je razgovarao sa Milijanom Buhom o zapošljavanju njene sestre.
Tegeltija je za BIRN BiH izjavio da je razgovor s Miljanom Buhom, kojoj je mandat u Vijeću istekao u oktobru 2020. godine, vođen u drugačijem kontekstu od onoga kako je to objavio portal Istraga i da on u razgovoru ne vidi ništa sporno.
Osnovni argumenti Tegeltije i Buhe u to vrijeme bili su da se zapošljavanje nije desilo.
Tek par dana nakon toga, nakon što je afera poprimila veće medijske razmjere, Tegeltija počinje da negira da se sporni razgovor uopšte desio te tvrdi da su ga "montirale obavještajne i paraobavještajne službe" radi njegove diskreditacije.
Jedan od argumenata koji se Tegeltija trudi da što više puta ponovi je da "ako je snimak nezakonit, tj. nije moguće utvrditi autora, onda njegovu vjerodostojnost mogu potvrditi samo učesnici u razgovoru.", te da je razgovor "montiran"
Najviši pravosudni funkcioner BiH zaboravio je još jedan, najpouzdaniji način - tehničku analizu.
"Glas Amerike" je odlučio da obezbjedi vrhunski software i angažuje vrhunske inžinjere zvuka u centrali Washingtonu, kako bi provjerio tehničku stranu snimka.
Tok analize
Analizom objavljenog snimka utvrđeno je sedam rezova, tj. da je snimak trajanja 3 minute sastavljen od 8 dijelova trajanja od 6 sekundi do minut i 30 sekundi. Analiza je utvrdila i tačna mjesta tzv. reza.
Utvrđen je i šum koji ukazuje da je objavljeni snimak snimljen tako što je zvuk reprodukovan iz kompjutera a snimljen na odvojenom uređaju.
Jedno od mjesta reza na objavljenom tonskom snimku. VOA
Jedno od mjesta reza na objavljenom tonskom snimku. VOA
"Glas Amerike", nakon ovih nalaza, kontaktirao je Avdu Avdića, urednika portala Istraga, koji je snimak objavio. Avdić je potvrdio da je snimak skraćen "zbog predugih nerazumljivih dijelova" sagovornice sa druge strane telefonske linije.
On je potvrdio i snimanje sa kompjutera obrazlažući to željom da zaštiti izvor tako što će, prekidom digitalnog niza, onemogućiti dalji prenos tzv. metapodataka u fajlu razgovora.
Avdo Avdić pristao je da, u svrhu druge analize, Glasu Amerike ustupi orginalni snimak trajanja 4 minute i 16 sekundi.
U drugoj analizi, analiziran je ambijentalni ton, svi zvukovi u prostoriji snimanja, udaljenost od uređaja koji je snimao razgovor te frekvencije zvukova na snimku što je otkrilo više detalja o samom snimku i okolnostima njegovog nastanka.Autor analize je inžinjer zvuka Thomas Leahy na preporuku šefa odjela za istraživačko novinarstvo Glasa Amerike Tom Detzela.Za analizu su korišteni softwarei Avid Pro Tools i iZotope RX 8 Advanced.
Da li se razgovor desio? - Da
Rezultati analiza i objašnjenja inžinjera ukazuju na to da se sporni razgovor zaista desio:
- Razgovor je snimljen u prostoriji približne veličine 4x4 metra koja je spojena sa drugom prostorijom ili hodnikom.
- Za vrijeme snimanja i Tegeltija i uređaj/osoba koja snima su statični, a uređaj se nalazi na udaljenosti između 1,5 i 3 metra od izvora zvuka (Tegeltije).
- Prostorija u kojoj je razgovor snimljen ima veću površinu, vjerovatno staklenu od koju se zvuk svo vrijeme odbija.
- Na početku razgovora u prostoriji se čuje emisija vijesti, u kojoj se na jednom mjestu spominje predsjednik Srbije Aleksandar Vučič.
- Duži snimak se u odnosu na objavljeni razlikuje u dužini nerazumljivih odgovora sa druge strane telefonske linije.
- Parametri ambijentalnog zvuka i frekvencija pokazuju da su svi dijelovi razgovora snimljeni pod istim okolnostima, na istom mjestu.
Da li je snimak montiran? - Postoji mogućnost
- Početak i kraj snimka pokazuju da je on dio dužeg razgovora.
- Uočene digitalne animalije (glitch) na najmanje jednom mjestu ukazuju na to da postoji mogućnost da je snimak sastavljen od najvjerovatnije dva, a moguće je i tri dijela, istog ali dužeg razgovora.
- Software je na jednom mjestu detektovao zamaskiran rez.
Krivulja koja pokazuje tehničku nelogičnost. VOA
Krivulja koja pokazuje tehničku nelogičnost. VOA
Tegeltija: Kriv je "deep fake"
U cilju razjašnjavanja detalja analize Glas Amerike kontaktirao je Milana Tegeltiju. On nije odgovorio na poziv ali se javio viber porukom, onemogućivši bilo kakva pitanja.
Odgovor Milana Tegeltije. VOA
Odgovor Milana Tegeltije. VOA
U dužoj poruci Tegeltija tvrdi da "samo on zna istinu". Većina poruke posvećena je njegovom tumačenju "deep fake" tehnika za koje tvrdi da ih je "dovoljno demonstrirao" na svom Twitter nalogu. Njegov glavni argument za to je "da se samo može zamisliti šta mogu [uraditi] obavještajne službe sa opremom kojom raspolažu". On tvrdi da su "vodeći svjetski stručnjaci" ne navodeći njihova imena, "jasno rekli da je skoro pa nemoguće" otkriti deep fake redove.
Šta je "deep fake"?
"Deep fake" su sintetički stvoreni sadržaji. U njima se pomoću vještačke inteligencije i tehnike dubokog učenja (deep learning) softwarei osposobljavaju da, na primjer, mijenjaju lica snimljenim osobama proizvodeći sadržaje koji nisu stvarni i mogu zavarati čulo vida ili sluha konzumenata tog sadržaja.
Nakon provjere, Glas Amerike utvrdio je da ove njegove tvrdnje ne odgovaraju istini. Prema tvrdnjama inžinjera zvuka "deep fake" je stručnjacima i pomoću analize moguće otkriti, često i relativno lako. Iako takvi radovi mogu zavarati neobučene pojedince koji se oslanjaju isključivo na sluh ili vid, software koje koriste stručnjaci, a koji pri analizi prikazuju egzaktne grafikone i krivulje zvuka, nije moguće lako prevariti.
U slučaju analiziranog snimka, osnovni argument stručnjaka da nije u pitanju deep fake temelji se na izmjerenim parametrima tona sagovornice sa druge strane telefonske linije.
"Ne vidim način da deep fake može napraviti tako nešto", rekao je inžinjer zvuka Glasa Amerike Thomas Leahy.
Dodatni argumenti koji ne idu u prilog Tegeltijinoj "deep fake" teoriji zavjere su karakteristike njegovog načina govora, često nerazumljivog i ispresjecanog te karakteristike jezika u BiH koji podrazumijevaju akcentovanje riječi i padeže, što deep fake tehnologije, za sada, teško mogu razumjeti i reproducirati.
Epilog
Tehnička analiza Glasa Amerike ukazuje na to da se, sporni, objavljeni razgovor zaista desio, da je kraćen, te da sastavljen od dijelova (dva ili tri) dužeg ragovora, za sada, nepoznatih pojedinosti i trajanja.