IZ ARHIVA

Kako je "Dnevni avaz" izvještavao o prvim poslijeratnim izborima u Mostaru 1996. godine

Izbori, koji su održani po principu - jedan čovjek, jedan glas iznjedrili su ideju o jedinstvenom Mostaru

Piše: M. Smajkić

19.12.2020

Naslovna strana "Dnevnog avaza" 1. jula 1996. godine. Arhiv

Ususret sutrašnjim izborima u Mostaru, koji su ocijenjeni kao historijski, s obzirom na to da se održavaju nakon 12 godina zastoja, donosimo priču o 30.junu 1996.godine, koji je ostao upisan u historiji Mostara kao datum na koji su u najvećem gradu na Neretvi održani prvi poslijeratni izbori, uopće, u BiH.

Tadašnji izbori, nakon brutalne agresije na Mostar i BiH, bili su i svojevrsni test za opće izbore u našoj državi, koji su trebali biti održani nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Izbori, koji su održani po principu - jedan čovjek, jedan glas iznjedrili su ideju o jedinstvenom Mostaru, koja je u to vrijeme okupila sve probosanske stranke u jednu listu sa sloganima „Dva Mostara - tri Bosne“ , „Jedan Mostar - mirna Bosna“, kao svojevrsno upozorenje na to da bi etničke podjele grada mogle biti samo tragični uvod u finale definitivnog rasturanja BiH.

Skoro jednako kao što su izbori, koji će sutra biti održani u Mostaru izazvali ogromnu pažnju i ogroman interes javnosti, i izborni proces održan prije skoro četvrt stoljeća pobudio je ogromno zanimanje od političkih aktera i van granica BiH do medijskih kuća iz skoro cijelog svijeta.



Tekst iz "Dnevnog avaza" o izborima 1996.godine. Arhiv "Avaza"

Među njima je bila i ekipa redakcije „Dnevnog avaza“, Fadil Mandal, Faruk Čardžić i Alden Kajtaz koji su pomno pratili svaki trenutak tog historijskog događaja i izvijestili naše čitaoce o svim segmentima tog izbornog procesa.

Tako je na stranicama našeg lista ostalo zabilježeno da je tadašnji premijer Vlade R BiH, rahmetli Hasan Muratović , koji je tada posjetio Mostar, skrenuo pažnju Rikardu Perezu Kasadu, u to vrijeme administratoru Evropske unije u Mostaru, na to da se veliki broj Mostaraca ne nalazi na biračkim spiskovima i da samim tim nisu u mogućnosti da glasaju.

Također, na stranicama našeg lista je i izvještaj s pres-konferencije evropskog upravitelja, koji je ocijenio „da izbori nisu bili perfektni, ali su bili prvi korak u obnavljanju institucija koje obezbjeđuju politički i socijalni život ovog grada“.

Na toj pres-konferenciji je iznesen i podatak o tome kako je glasala mostarska dijaspora za koju je Evropska unija organizirala biračka mjesta u četiri evropska grada.

Tekst "Dnevnog avaza" 1. jula 1996. godine. Arhiv "Avaza"

Naša ekipa tada je zabilježila i brojne reakcije političara koji su tada došli u Mostar, od Rasima Kadića, Vladimira Srebrova , ali i članova tripartitne grupe takozvane misije dobre volje koju su činili ambasadori, a među kojima su bili Kasim Trnka i Hajrudin Somun.

"Avazovi" novinari su pratili i glasanje Safeta Oručevića u tadašnjem zapadnom dijelu Mostara i donijeli njegovu reakciju.

Upravo je izbornu pobjedu tada odnijela Lista za jedinstveni Mostar, a Oručević je dobio 28 i po hiljada glasova, kojeg je tada novinarska ekipa intervjuisala.

Oko dvije hiljade glasova manje dobio je HDZ kojeg je predvodio Mijo Brajković. Listi za jedinstveni Mostar tako je pripalo svih 10 bošnjačkih mjesta u Vijeću, ali i pet mjesta rezerviranih za ostale. Ta lista je označila i povratak Srba u politički život Mostara.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.