Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić izjavio je za Fenu da je, kad je rudarstvo u pitanju, prve dvije godine svog mandata iskoristio za analizu tog sektora i pronalaženje novog modela upravljanja za funkcionalnije rudnike.
- Ušli smo u testnu fazu restruktuiranja i očekujemo da do sredine marta 2021. od rudnika dobijemo konačni odgovor da li je proces uspješan - pojasnio je Džindić.
Dodao je da lično smatra da ga treba doraditi i primjenjivati u budućnosti.
Džindić je istakao da svi moraju biti svjesni, a posebno Nadzorni odbor koji zajedno s Upravom "Elektroprivrede BiH" sada upravlja svim rudnicima, da se prema rudnicima moraju ponašati odgovorno, profesionalno i menadžerski.
- Neophodno je da budemo svjesni posljedica odluka koje donosimo na budućnost funkcionisanja rudnika - poručio je Džindić.
Podsjetio je da je u septembru predstavljen novi model funkcionisanja rudnika koji su podržali, a podržao ga je i sindikat - što pokazuje novi kolektivni ugovor.
- Po sadašnjem modelu svaki rudnik ima po jednog generalnog i tehničkog direktora, te postoji "centralni" nadzorni odbor, odnosno Nadzorni odbor "Elektroprivrede BiH". Planirano je da imamo jedno centralno održavanje za sve rudnike i minimalna interventna održavanja na lokacijama - pojasnio je Džindić.
Precizirao je da rudnici koji posluju izvan koncerna "Elektroprivrede BiH" imaju više iskopanih tona po rudaru od onih u koncernu, što povezuje s činjenicom da u koncernu ima više režijskog osoblja koje za sebe veže veći broj rudara.
- Nadam se da će novi model upravljanja riješiti i taj problem i da ćemo imati više iskopanog uglja po rudaru - kazao je Džindić.