Kristijan Šmit (Christian Schmidt) nije individualac, neko ko ima inicijativu, već neko ko će pratiti šta dogovaraju SAD, Njemačka i Rusija. Kazao je ovo za “Avaz” Ferhat Ćato, dugogodišnji funkcioner njemačkog SPD-a, koji od 1966. godine živi i radi u Njemačkoj. Predsjednik je SPD-a za regiju Koblenc.
Još nema potvrde da će njemački političar Kristijan Šmit zamijeniti Valentina Incka (Inzko) na mjestu visokog predstavnika u BiH.
Ipak, Ćato kaže da je Šmit već 40 godina u njemačkoj politici, da dobro poznaje situaciju, da je bio ministar poljoprivrede i da je za njegovog mandata ovo ministarstvo postalo još manje važno.
- Šmit je vojnik. On nije individualac, neko ko ima inicijativu. Da sam ja u Vladi BiH, pratio bih samo šta se dogovaraju Merkel, Putin i Bajden (Biden). To će raditi i Šmit, jer po onome što ja znam o njemu, on neće pokretati inicijative. Hans Košnik (Koschnik), naprimjer, bio je čovjek koji je u Mostar došao s knjigom o podijeljenom Berlinu i rekao im da se grad mora ujediniti. Imao je inicijativu. Šmit to neće imati - kaže Ćato.
Još nije siguran hoće li novi američki predsjednik preuzeti aktivniju ulogu na Balkanu, jer kao član Kongresa Džo Bajden (Joe) je bio izuzetan prijatelj BiH, ali, dodaje Ćato, u administraciji Baraka Obame (Barack) bio je dosta pasivniji.
Poručuje da bi bilo dobro da američka administracija bude aktivnija na Balkanu.
Njemački političari, kaže, koriste njegovu definiciju Balkana - to je diplomatsko groblje.
-Status quo se na Balkanu rješava tako što, ako je neko bezobrazan, dobije savjet ili pet miliona više. I bude miran. Neko odgovoran bi tamo mogao otvoriti neko novo vrijeme. Ako Zapad da nešto što je Rusima važno, nešto će se zauzvrat dobiti. Evo, da izmislim nešto: nema više od nas problema za plinovod kroz Baltičko more, spojen je plin do Njemačke, nema sankcija Rusiji, ali mi tražimo da Putin podrži ujedinjenu, multietničku Bosnu - ma odmah bi on to uradio - tvrdi Ćato.
Ćato je demantirao špekulacije da bi se i sam mogao naći u administraciji novog visokog predstavnika. Prijedloga za angažman u BiH, domovini njegovog oca Muradifa Ćate, ranije je bilo.
- Trebao sam biti desna ruka Hansa Košnika, evropskog administratora za Mostar. Srbi kažu - da, Bošnjaci kažu - da, ali Hrvati - ne, jer sam sin muslimana i Srbijanke i jer sam jugonostalgičar. Otkako se raspala Jugoslavija, ja sam Nijemac - kaže Ćato.