Trasa autoputa Banja Luka - Prijedor trebala bi proći kroz Kozarac i u mjestu Hrnići trebalo bi biti srušeno ukupno 97 kuća za što su mještani saznali tek u martu. Međutim, mještani to neće dozvoliti.
Zbog toga su za sutra najavili mirne proteste koji će biti održani na magistralnom putu, najavio je zastupnik u Narodnoj skupštini RS Senad Bratić.
Mještani direktno optužuju Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, stranke čiji kadrovi su trasirali sporni autoput.
Podsjećamo, "Avaz" je još u avgustu pisao o problemu Bošnjaka Kozarca. Inače, cijeli projekt prati nekoliko apsurda. Kozarčane niko ništa nije pitao.
Zerina Dergić rekla je reporteru "Avaza" da je ovo veliki problem.
- Tražimo od Ramiza Salkića, potpredsjednika RS, da dođe ovdje i da sasluša naše probleme te da, kao predstavnik Bošnjaka u RS, poduzme sve da se trasa autoputa izmjesti, da se naše kuće ne ruše. Pozivamo Salkića da preko Šefika Džaferovića podigne ovo na sve nivoe vlasti i da se zaštite naša ljudska prava - kaže Dergić.
Ispred kuće Dževada Hrnića ljetos se okupilo desetero mještana koji su iznijeli svoje probleme. Dževad je sinu napravio kuću i u potpunosti je opremio za useljenje, a, prema postojećoj trasi, morat će je rušiti.
- Zašto me niko nije upozorio da će ovdje ići autoput? Nas niko ništa ne pita. To ne može tako, nije ovo Sjeverna Koreja - govori Dževad Hrnić.
Jasmin Dergić se u Kozarac vratio 1999. godine i otad je stekao mnogo. Bavi se poljoprivredom, sagradio je kuću.
- Uložio sam u kuću 80.000 KM i sada je moram rušiti. Ovo je apsurdno, mi naprosto nemamo kome da se obratimo. Nadam se da do toga neće doći, jer niko od mojih komšija neće potpisati i prodati zemlju niti kuću ni pod koju cijenu - ističe Dergić.
Svi oni su povratnici i skoro da ne postoji kuća da neko u agresiji na BiH nije stradao. To dokazuje i tužna slika mezarja Kamičani.
- Ovo je četvrti put da nas sele. Prvo su nas selili zbog pruge, pa su nas u ratu ubijali i slali u logore, sada nas tjeraju da rušimo kuće. Bojim se da je ovo viša politika - kaže Suvad Hrnić.
Salih Kenjar je bio dva mjeseca u logoru Trnopolje.
- Taj autoput treba proći dva metra od moje kuće. Nema života više - dodaje on.
Također, povratnici u Kozarac ostali bi i bez stotina dunuma plodne zemlje. Samim tim, ugrožen je i opstanak brojnih farmi.
- Vratio sam se iz Njemačke. Ljudi žele da se vrate na svoja ognjišta, čitav život rade po inozemstvu kako bi izgradili kuće u Kozarcu i po stare dane mogli živjeti ovdje, a sada opet trebamo da selimo, jer je neko tako rekao - ogorčen je Senad Mujkanović.
Draguna Huskić nas dočekuje ispred svoje, tek u potpunosti opremljene kuće.
- Nije rat počeo dok nije familija Huskića pobijena. Tako je bilo u agresiji. Sedam članova porodice mi je pobijeno. Ovdje smo napravili kuću. Moj sin Rifat je gradio od 2000. godine. I sad moram da selim. Ne daju mira - kaže Draguna Huskić.
Prije šest mjeseci je organizirana javna rasprava na kojoj je bilo govora o prednacrtu trase autoputa. Na toj raspravi nisu doneseni nikakvi jasni zaključci. Međutim, u međuvremenu je prednacrt postao nacrt.
- Samo smo jedno jutro vidjeli geometre koji nešto mjere. Ja sam ih pitao šta rade, rekli su mi ''ovdje će biti autoput'' - prepričava Senad Mujkanović.