Nakon natprosječno toplog vremena za ovo doba godine, već u noći između četvrtka i petka temperature će biti u naglom padu, kiša će prelaziti u snijeg, tako da nas očekuje nova nagla promjena vremena.
Oko polovine ukupne svjetske populacije spada u grupu meteoropata, osoba koje na različite načine osjećaju posljedice naglih promjena vremena, koje su posljednjih godina sve izraženije.
- U toj populaciji su i mladi i stariji, a naglim promjenama vremena najviše su podložni hronični bolesnici. Dokazano je da na prijelazima između godišnjih doba, kada imamo nagle promjene vremena u svega nekoliko sati ili nekoliko dana, imamo povećan priliv kardiovaskularnih pacijenata. Nagli pad temperature utječe na to da imamo veći broj osoba koje su doživjele moždani udar, srčani udar, koje imaju tzv. hipertenzivne krize - kaže specijalista interne medicine, kardiolog Mirzet Adrović iz Kantonalne bolnice Goražde.
Objašnjenje je u činjenici da hladno vrijeme utječe na sužavanje krvnih sudova, zbog čega se smanjuje dotok krvi prema mozgu ili srcu. U zimskim uvjetima, kada se konzumira slanija i začinjenija hrana, problemi se dodatno kompliciraju, pa bi praćenje vremenskih prognoza za hronične bolesnike trebalo biti obaveza.
- Potrebno je da svi ljudi imaju neku fizičku aktivnost barem triput sedmično, da bi se kasnije, kad nastupe ovakve promjene vremena, lakše prilagodili. Potrebno je da se izbjegava kretanje u jutarnjim i večernjim satima, kad su temperature najniže, da se slojevito odijevaju, a hronični bolesnici - reumatičari, astmatičari, hipertoničari, trebaju izbjegavati izlazak vani dok traju takve vremenske prilike - dodaje dr. Adrović.
Promjene vremenskih prilika utječu i na psihičko stanje svih nas, a o toj temi se stoljećima razgovara uz jutarnju kafu, posljednjih godina sve češće jer svjedočimo izraženijim i češćim promjenama vremena, kaže psihologinja Alma Mahmutović.
Nesanica, gubitak apetita, umor, uznemirenost, glavobolja, povišen krvni pritisak, neki su od simptoma koji se mogu javiti i kod, uvjetno rečeno, zdravih osoba.
- Ako smo se prepoznali da pripadamo toj grupi ljudi, prvo što trebamo uraditi je da skinemo aplikaciju i pratimo vremensku prognozu da bismo se pripremili. Sama psihološka priprema je vrlo dobra, ako je usvojimo na način da shvatimo da organizam reagira po automatizmu informacija. Ako navečer ne možemo zaspati, idemo raditi relaksaciju, meditaciju, a postoje savršene tehnike za opuštanje i oslobađanje od misli koje nas uznemiravaju - kaže Mahmutović.
Mahmutović dodaje da na promjene vremena ne možemo utjecati, ali na one u nama samima itekako možemo.
- Trebamo početi uživati u svakom danu i ne obraćati pretjerano pažnju. Sve ono čemu u svojoj glavi pridaješ previše pažnje, ono raste. Ako previše razmišljam o simptomima, ako ih konstantno hranim svojim mislima, oni su nekako još izraženiji - ističe Mahmutović.