Klinički centar Univerziteta u Sarajevu na čelu sa Sebijom Izetbegović, uputio je saopćenje za javnost povodom dramatičnog pisma grupe ljekara s KCUS-a, koji su, između ostalog naveli da su šanse da pacijent preživi na "malina" respiratorima nikakve.
- Zahtijevali smo da se od strane nadležnih provjeri da li tehničke mogućnosti (električne instalacije, rezerva u slučaju nestanka struje i kisika) zgrade mogu zadovoljiti veći broj teško oboljelih pacijenata. Napomenuli smo tada da protoci koji se koriste i kod neinvenzivne i invenzivne mehaničke ventilacije Covid-19 pacijenata idu i do 60l/min. Napisali smo da se u više navrata dešavalo da dolazi do pada pritiska kiseonika, što kod nekih respiratora rezultira prestankom rada i fatalnih posljedica, tj. brzog umiranja pacijenta - naovde ljekari u pismu.
Uslijedilo je saopćenje u kojem se direktorica Izetbegović ponovo bavi politikom, umjesto da odgovori koliko je ljudi umrlo zbog loših respiratora.
- Klinički centar Univerziteta u Sarajevu obavještava javnost da svi naši uposlenici ulažu nadljudske napore u borbi protiv pošasti – koronavirusa. U situaciji kada se duže od godinu dana borimo za svaki život naših bolesnika nemamo vremena ni mogućnosti osvrtati se na politikantske spinove. KCUS je zdravstvena ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite u kojoj se hospitaliziraju i liječe teški i kritični Covid-19 pacijenti, koji imaju i najveću stopu smrtnosti. Navodi u kojima se KCUS-u inputiraju loši rezultati i stvaraju aluzije o neredu i nemaru naših uposlenika, a u svrhu stvaranja slike nepovjerenja građana ne pomaže nikome, a ponajmanje našim pacijentima i građanima - navodi se u saopćenju KCUS-a.
Dalje je navedeno da su upozorenja ljekara s KCUS-a o kvalitetu "malina respiratora", "neargumentovani i tendenciozni tekstovi koji stvaraju nemir kod građana".
- KCUS pored Kantona Sarajevo prima najteže bolesnike i iz drugih – suosnivačkih kantona, s toga je nekorektno od KCUS-a praviti metu plasiranjem neistinitih informacija. Nijedan bolesnik koji je zahtijevao hospitalizaciju nije vraćen niti mu je uskraćena usluga. Iako je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu podnio teret najtežih Covid-19 pacijenata sa 48.994 zaraženih u KS što je skoro jednako broju Covid-19 pacijenata u cijelom entitetu RS sa 54.958 (smrtnost 5%), uspjeli smo značajno smanjiti smrtnost u KS na 1.97 posto.
Kao što se da vidjeti rezultati rada zdravstvenih radnika, ljekara i medicinskog osoblja prikazani su niskim procentom smrtnosti u KS, dok su rezultati lošeg rada Kriznog štaba, Ministarstva zdravstva i Vlade KS prikazani velikim procentom novozaraženih građana, tj. razbuktavanjem pandemije. Zbog toga je Krizni štab KCUS-a uputio Tužilaštvu Zahtjev za provjeru rada Kriznog štaba KS i Vlade KS, krajem marta.
Sva odgovornost pogrešnih postupaka Kriznog štaba i Vlade Kantona Sarajevo, koji su svojim nečinjenjem i pogrešnim činjenjem doveli sve građane Kantona Sarajevo u izrazitu životnu opasnost pokušava se prebaciti na KCUS.
Dakle, KCUS sanira štete i posljedice loših odluka Kriznog štaba KS i Vlade KS.
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu stoji iza svakog svog uposlenika, a posebno iza naših anesteziologa - zaključuje se u saopćenju KCUS-a.