Američki državni sekretar Entoni Blinken (Antony) uputio je, putem Ambasade SAD u BiH, pismo članovima Predsjedništva BiH, a u vezi s izmjenama Ustava i Izbornog zakona BiH, čiju je mogućnost promjena Blinken najavio.
- Od samog početka bilo je jasno da Ustav uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom nije uklesan u kamen i da će potrebne promjene biti napravljene vremenom - poručio je Blinken na početku svoga pisma.
Dodao je da su neki od nedostataka Ustava BiH utvrđeni u presudama Evropskog suda za ljudska prava, uključujući presudu „Sejdić-Finci“.
- Ograničene ustavne promjene bit će potrebne kako bi se reforma izbornog sistema dosljedno izvršila prema zahtjevima za članstvo u Evropskoj uniji i prema presudama evropskih sudova - naveo je Blinken.
Alija Kožljak, profesor međunarodnih odnosa i bivši vojni predstavnik BiH pri NATO-u, u izjavi za „Avaz“ kaže da stavovi iskazani u ovom pismu korespondiraju s najavama da će američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) intenzivirati reforme u BiH.
-Upravo je ovo jedna uopćena, ali istovremeno i precizna poruka. Pismo nije upućeno samo Predsjedništvu, pismo je upućeno svim nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, odnosno relevantnim institucijama i akterima - kazao je Kožljak.
On tvrdi da svojim pismom Blinken jasno poručuje da traži kompromis od svih aktera u BiH.
- Na ovaj način oni njima govore: „Vi ste odgovorni da pronađete kompromis kako bi se unaprijedilo stanje u BiH, kako bi se reforme intenzivirale, poboljšalo pravosuđe u BiH, kako bi se Bosna i Hercegovina ekonomski osnažila, kako bi se smanjila korupcija, ako to ne uradite, SAD će vjerovatno tražiti alternative tome“ - istakao je Kožljak.
Naš sagovornik ističe da će te alternative vjerovatno podrazumijevati daleko oštriji pristup SAD prema našim političkim akterima, ukoliko oni odbiju sarađivati s ciljem provođenja reformi.
- Oni će preferirati rješenja koja su u skladu s presudom Suda za ljudska prava u Strazburu. To će biti jedan okvir i u tom okviru se treba pronaći rješenje među političkim akterima. Sve vrijeme američka administracija će navoditi uspješne primjere. Ali, ako ne bude saradnje, morat će se tražiti neka alternativa u nametanjima, da li putem visokih predstavnika ili pristupanjem nekoj opciji koja podrazumijeva šire mijenjanje ustavnog okvira, odnosno nekih izmjena Dejtona. Okvir su međunarodne presude, a metoda je kompromis - rekao je Kožljak.
Kožljak navodi da je izvjesno očekivati određene izmjene Ustava u vezi s Izbornim zakonom.
- Fokusirat će se na izmjene Izbornog zakona, Amerikanci će biti ta platforma koja će podržati najadekvatnije izmjene Izbornog zakona - naveo je Kožljak.
Predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a Dragan Čović pozdravio je u petak pismo američkog državnog sekretara Entonija Blinkena (Anthony), ocijenivši pritom kako se pismo savršeno nadovezuje na sve ono što legitimni predstavnici hrvatskog naroda ističu već duže vrijeme.
- Njegove izjave uzimamo kao snažan motiv da ključna politička pitanja konačno privedemo kraju. Jasno je istaknuto kako nitko to neće učiniti za nas, nego da je to naša odgovornost u kojoj oni samo mogu pomoći - istakao je Čović, saopćeno je iz HNS-a.