Na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH pokrenuta je prva interpelacija u historiji Parlamenta BiH.
Interpelacija je kvalifikovano kao zastupničko pitanje. Od običnih pitanja se razlikuje po tome što se povodom interpelacije otvara rasprava u plenumu parlamenta i provodi glasanje. Dok je kod zastupničkog pitanja osnovni cilj dobijanje informacije, kod interpelacije se radi o pretresanju i ocenjivanju politike vlade. Poslanici koji interpeliraju zahtevaju od vlade da obrazloži i opravda neke svoje postupke i mere.
Zastupnik Naše stranke Predrag Kojović obrazložio je interpelaciju.
- Ovo je prva interpelacija u historiji ovog Parlamenta BiH i to govori o ozbiljnosti situacije u kojoj se nalazimo. Otvaramo pitanje zašto Vijeće ministara BiH ne radi. Ovo Vijeće ministara u proceduru uputilo je sedam zakona. U istom periodu opoziciji zastupnici i delegati predložili su 19 zakona. Duplo više zakona je u ovom Domu usvojeno na prijedlog opozicionih zastuponika u odnosu na Vijeće ministara. Ovo je najlošiji saziv Vijeća ministara BiH u historiji BiH. Vijeće ministara niti u jednom trenutku nije predložilo uštede u budžetu a kako bi se sredstva usmjerila za borbu protiv pandemije. Vijeće ministara BiH je eskiviralo odgovornost – poručio je Kojović.
Pozvao je predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltiju da podnese ostavku.
- Ministrica Gudeljević je konstantno davala izjave da nema nadležnosti, što nije tačno. Nisu ažurirani podaci o ulascima stranih državljana. Pored odsustva bilo kakvog reciprociteta BiH dozvoljava ulazak u BiH bez PCR testa, a niti jedan od naša tri susjeda nemaju ovakav liberalan režim - kazao je Kojović.
Dodao je da BiH još nema Budžet, već je na privremenom finansiranju.
- To ne odgovara na izazove koje je pandemija stavila pred nas. Šaljemo negativnu poruku svima – istakao je Kojović.
Prema njegovim riječima, u BiH nije stigla niti jedna vakcina, a da je to rezultat napora BiH.
- Istovremeno Ministarstvo vanjskih poslova je ignorisalo najmanje jedan dopis ambasada - dodao je Kojović.
Također, Kojović je naveo da Granična policija BiH, prema dostupnim podacima, više štiti granicu s Hrvatskom, nego sa Srbijom, pa građani Bihaća i drugih mjesta imaju velike probleme zbog migranata.
Raspravlja se o neadekvatnim mjerama kada je riječ o zaštiti zdravlja stanovništva, neadekvatno postupanje i donošenje ekonomskih mjera s ciljem zaštite privrede.
Na dalje, govorilo se o ne snalaženju prilikom nabavke vakcina, kao i nedostatku diplomatskih djelovanja prema drugim državama s ciljem osiguranja adekvatnih količina vakcina.
Osim ovoga Vijeću ministara se zamjera i neadekvatan odgovor na legitimne zahtjeve policijskih službenika državnih policijskih agencija u smislu poboljšanja njihovog radno-pravnog statusa.
Također, u interpelaciji se navodi i neadekvatna zaštita granica BiH kada je u pitanju ulazaka migranta u našu zemlju.
Predsjedavajući Tegeltija kazao je da ovo nije prva interpelacija u političkom životu BiH.
- Mi smo pripremili materijal na osnovu onog što smo dobili kao interpelaciju. Ministarstvo civilnih poslova od sredine januara prati situaciju s pandemijom. Prije proglašenja pandemije razmatrali smo informaciju o koronavirusu. Kad smo to razmatrali nije bilo niti jednog zaraženog u BiH. Održani su brojni sastanci na ovu temu. Od nas je zdravstveni sektor tražio kontrolu ulaska u zemlju i to je ispunjeno. Uvedeno je ograničenje za ulazak u BiH i uvedene su karantene za građane BiH – pojasnio je Tegeltija.
Dodao je da je Vijeće ministara popunilo i aktiviralo Koordinaciono tijelo za zaštitu i spašavanje.
- Oružane snage su intervenirala na 47 lokacija u BiH i tu odluku je donijelo Predsjedništvo BiH. Mnogo toga je napravljeno u prvom trenutku. Donijeli smo odluku o traženju međunarodne pomoći. Bilo je pokrenuto pitanje izmjena Zakona o javnim nabavkama, međutim tad nam je rečeno da Zakon dozvoljava sve brze nabavke. Nakon toga su se pojavila druga pitanja. Morali smo osigurati dodatna finansijska sredstva - istakao je Tegeltija.
Prema njegovim riječimna, Vijeće ministara BiH je imalo opciju preraspodjele sredstava u budžetu.
- Predviđena su 42 miliona KM pomoći zdravstvenom sektoru u BiH. To je 24,8 miliona dolara i za taj novac smo mogli kupiti 2,5 miliona doza. Kroz COVAX smo psigurali više od 2 miliona vakcina. Nismo iskoristili aranžman sa MMF-om, ali nije postignuta saglasnost u vezi pisma namjere. Od septembra bit će dostupno oko 300 miliona koje će BiH moći povući od MMF-a. Zajedno sa Evropskom komisijom otvorili smo zelene koridore za vozače. Donijeli smo odluku o preferencijalnom tretmanu domaćeg. Omogućili smo bolju poziciju za domaće kompanije - kazao je Tegeltija.
Dodao je da je najteže pitanje vezano za nabavku vakcina.
- Ministarstvo civilnih poslova nikad nije učestvovalo u nabavci vakcina. Svake godine u BiH se uvoze vakcine i nikad Vijeće ministara BiH nije bilo dio tog procesa. Pokrenuli smo proceduru u junu prošle godine i to kroz COVAX. Kroz EU nabavljamo više 800.000 vakcina. Stav je da se uvoze samo one vakcine koje su odobrene od strane EMA-e. Polovinom januara održan je novi sastanak o nabavci vakcinama, tad je prvi put došao zahtjev da Vijeće ministara BiH objedini zahtijeve entiteta i dostavi dvije zemlje koje proizvode vakcine. Svoje obaveze su završili i mi smo održali sastanke sa ambasadama Kine i Rusije. Tad je rečeno da to ne može i entitetima date su adrese na koje se oni trebaju javiti.U BiH je uvezeno 236.800 vakcina po različitim osnovama - poručio je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, jučer je održan sastanak s entitetskim premijerima u BiH.
- Federacija pregovara sa tri proizvođača i još uvijek nije potpisan ugovor i nema rokova isporuke - kazao je Tegeltija.