Dok nadležni izdaju preporuke da se radnici usljed toplotnog vala koji je pogodio našu zemlju i visokih temperatura zaštite, a sindikati apeliraju na poslodavce da se obustavi rad u vremenu od 10 do 16 sati, u praksi to teško da išta znači.
U to smo se danas uvjerili na ulicama Mostara, gdje se danima, uprkos, visokim temperaturama odvijaju građevinski radovi.
Dok je temperatura u 12 sati, za vrijeme našeg obilaska grada, u hladu iznosila 37 stepeni, na asfaltu i suncu su temperaturne vrijednosti, kao što je to poznato, debelo prelazile 40. podjeljak žive u termometru.
U takvim uvjetima nema predaha za radnike koji su angažirani na izgradnji saobraćajnice nedaleko od zgrade Federalne vlade u Mostaru.
- Ma, kakve vrućine. Mi smo na ovo navikli. Pravimo češće pauze, oblijevamo se vodom i to je to. Nema predaha - kazali su nam radnici.
Na vrhu Avenije slična situacija. Bruje mašine na izgradnji kružnog toka, a vrijedni građevinari, povremeno, skoknu u hlad da predahnu. Rijetki su raspoloženi za razgovor o radu pri visokim temperaturama.
- Jeste da prži, što se kaže i iz neba i zemlje, ali ovako je u Mostaru oduvijek. Počinjemo u 6.30 sati, ali većih pauza nema. Jedan dio se asfaltira, a za to su potrebne baš visoke temperature. Vruće jeste, ali nije ništa za nas nepoznato. Raditi se mora- rekao nam je jedan od radnika.
Radnici na parkinzima štite se suncobranima, a u pojedinim radnjama je uvedeno dvokratno radno vrijeme.
S druge strane, građani kao da slušaju preporuke ljekara i pretjerano ne izlaze poslije 11 sati. Oni koji moraju sa sobom nose vode i štite se pokrivalima za glavu, a pojedini zaklon od vrućina traže u dubokoj hladovini.