Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS) obavili su prije tri dana pretres imovine u vlasništvu Osmana Mehmedagića Osmice, direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH.
Prema zahtjevu Tužilaštva BiH i naredbi Suda, pretreseni su Mehmedagićeva kuća, dva stan i vikendica.
Pretresi su obavljeni na četiri lokacije, u Hrasnom, Trnovu, centru grada, u ulici Mis Irbina, gdje Mehmedagić ima stan, te na Dobrinji.
Policija je, prema zahtjevu državnog tužioca Olega Čavke, tražila dokumentaciju o školovanju Mehmedagića na Američkom univerzitetu u BiH, čiji je vlasnik kompromitirani Denis Prcić.
Kako nezvanično saznajemo, policija nije pronašla ništa što bi moglo poslužiti tužiocima u daljnjem toku istrage jer se ova dokumentacija, očigledno, krije.
Razlog je očigledan dogovor pojedinaca u Sudu i Osmana Mehmedagića, koji je znao za naredbu za pretres.
Saznajemo da policajci nisu pronašli na četiri lokacije niti kompjuter, ili mobilni uređaj, kao niti jedan dokument vezan za Osmicino školovanje.
S druge strane, Tužilaštvo aktivno radi na proširenju istrage u odnosu na Mehmedagića i zbog toga što je sebi ukinuo beneficirani radni staž, na što, prema zakonu, nije imao pravo.
Osmica je staž prestao prijavljivati od 2017. godine.
Prema informacijama "Avaza", Osmica je još u septembru 2016. godine iskorištavanjem ovlaštenja koja su mu data u službi članom 3. Zakona o OSA BiH donio Pravilnik o unutrašnjem ustrojstvu OSA-e BiH u kojem je direktnim kršenjem Zakona o OSA BiH suspendirao zakonsku odredbu koja propisuje da uposlenici Agencije na radnim mjestima koja uključujući obavljanje operativnih aktivnosti, imaju pravo na staž osiguranja u uvećanom trajanju.
Mehmedagić je kao saznajemo bez zakonom propisane forme sačinio popis radnih mjesta koji propisuje dužinu trajanja uvećanog staža i sve dostavio Vijeću ministara BiH na usvajanje kao dio Pravilnika o unutarnjoj organizaciji OSA BiH.
Direktor OSA-e, na ove poteze se odlučio sve sa ciljem da ostvari protupravnu imovinsku korist u vidu nezakonitog vršenja funkcije i kako bi izbjegao obavezan odlazak u penziju.
Tužilaštvo je došlo do dokaza da je Osmica u tabelarnom prikazu koji je sastavni dio Pravilnika u poziciju rubrika generalni direktor, zamjenik generalnog direktora i glavni inspektor izbjegao da stavi bilo kakvu oznaku trajanja beneficiranog radnog staža za ove pozicije, pa kada je Vijeće ministara BiH pravilnik i usvojilo odmah naredio nadležnim službama OSA BiH da od početka 2017. godine prestanu uplaćivati i prijavljivati benificirani radni staž na njegove ime, ali i njegovog zamjenika Trifka Buhu i glavnog isnpektora Damira Bevandu.
Osmica je lažnim prikazivanjem činjenica nadležnom etitetskom organu, tačnije Federalnom zavodu PIO, prestao prijavljivati zakonom propisani benificirani radni staž, zbog kojeg je i nastavio obavljati dužnost direktora iako je krajem 2020. godine, po sili zakona trebao nastupiti penzioni staž od 40 godina za obavezni odlazak u penziju. Osmica je navršio 40 godina i šest mjeseci radnog staža i već je mora otići u penziju.
Međutim, Mehmedagić je na ovaj način, varajući Zavod PIO brisanjem staža, kako Tužilaštvo sumnja ostvario protupravnu imovinsku korist u iznosu od 50.000 KM. Na taj način je oštetio budžet Bosne i Hercegovine jer je primio najmanje deset plaća.