Iako su nam svjetski istraživački centri takav scenarij prognozirali do 1. jula, BiH će za vikend dostići crni bilans od 10.000 preminulih tokom pandemije koronavirusa.
Prema broju umrlih, koji je u petak iznosio 9.995, u odnosu na ukupan broj stanovnika, naša zemlja ne samo da prednjači u regionu već je treća u svijetu, odmah poslije Perua i Mađarske, pokazuju podaci portala worldometers.info, na kojem neovisni tim istraživača i volontera objavljuje svjetske statističke podatke u realnom vremenu.
Osim opakog virusa, ovako poraznim podacima doprinijeli su kašnjenje u nabavci vakcina, ali i nefunkcionalan sistem zdravstvene zaštite građana u državi u kojoj se odluke donose u 13 kriznih štabova, bez onoga na državnom nivou.
- Taj broj najbolje govori koliko smo dobro radili, a sve drugo je prodavanje magle. To je ogroman broj za zemlju od nepuna tri miliona stanovnika. Prema smrtnosti tokom pandemije, BiH je među vodećim državama svijeta - kazao je za "Avaz" prof. dr. Jasenko Karamehić, imunolog.
Izostao je kontinuitet u primjeni epidemioloških mjera, koje su uglavnom bile dobre, ali nisu provođene na terenu pa su javne površine i objekti često bili puni, kao da nema pandemije.
- Nije dovoljno urađeno ni na promociji vakcinacije, kao jedinog efikasnog načina za zaustavljanje pandemije. Nauka nije dovoljno konsultirana, znanje stručnjaka nije iskorišteno. Jedina smo zemlja u svijetu koja za dvije godine nijednog imunologa nije imala u bilo kojem kriznom štabu, iako je imunologija, cijeneći sve druge struke u medicini, ključna u ovom razdoblju - istakao je Karamehić.
Pandemiju su obilježile i zloupotrebe u nabavci opreme, koje čekaju sudski epilog, a u četvrti val i borbu s delta sojem ušli smo s niskim procentom vakcinisanih.
Virusolog Bakir Nakaš podatak o 10.000 umrlih smatra žalosnim, jer poznate su mu mogućnosti zdravstvenih kapaciteta koje mogu zbrinuti Covid oboljele.
- Nedostajala je efikasna organizacija na najvišem nivou, a ne vidim ni želju da se sistem unaprijedi. Nažalost, čini se da još učimo na vlastitim greškama. Ono što je izvjesno jeste činjenica za koju nemamo naučnu potvrdu, a odnosi se na to je li svih 10.000 ljudi umrlo “od COVID-19” ili “s COVID-19”. S obzirom na to da uzroci smrti nisu potvrđeni obdukcijom, ostaje nam da konstatiramo da je svih 10.000 preminulo “s COVID-19”. Bilo bi krajnje vrijeme da se tijelo svake preminule osobe s pozitivnim PCR testom podvrgne obdukciji koja bi dala definitivan odgovor - kazao je dr. Nakaš.
Dok proces vakcinacije i svjetski i domaći medicinski eksperti vide kao jedini put ka smirivanju pandemije, procent vakcinisanih u BiH još je nizak da bi se građani mogli osjećati sigurnijima. Do početka ovog mjeseca u BiH je vakcinisano nepunih 11 posto stanovništva, dok su susjedne zemlje Srbija i Hrvatska na oko 40 posto, u Crnoj Gori je vakcinisano blizu 30 posto, a u Sloveniji 43,5 posto od ukupnog broja stanovnika.