Danas je petak, 24. septembar, 267. dan 2021. Do kraja godine ima 98 dana.
U historiji brojni su događaji obilježili današnji dan, a rođene su neke od povijesnih ličnosti čiji su rad i djelovanje promijenili tokove čovječanstva.
NA DANAŠNJI DAN
Predsjednik Zapadne Njemačke Richard von Vicaker potpisao sporazum kojim će 3. oktobra 1990. dvije njemačke države ponovo biti ujedinjene
Nije želio priznati poraz pa je 5. oktobra došlo do demonstracija. Agencije
Danas je petak, 24. septembar, 267. dan 2021. Do kraja godine ima 98 dana.
U historiji brojni su događaji obilježili današnji dan, a rođene su neke od povijesnih ličnosti čiji su rad i djelovanje promijenili tokove čovječanstva.
1706. Švedska i Saksonija u Altrantštatu sklopile mir kojim se Švedska odrekla poljske krune i priznala poljskog kralja Stanislava Lešćinjskog, štićenika švedskog kralja Karla Dvanaestog.
1852. Francuski inženjer Anri Žifar izveo prvi let dirižablom na parni pogon, preletjevši 27 kilometara od Pariza do Trapa.
1941. Vlade 15 zemalja, među kojima i Kraljevine Jugoslavije, potpisale na konferenciji u Londonu Atlantsku povelju. Povelju u osam tačaka proklamovali su 14. augusta američki predsjednik Franklin Roosevelt i britanski premijer Winston Churchill kao politički program saveznika u borbi protiv Sila osovine u Drugom svjetskom ratu. Taj dokument je kasnije poslužio kao osnova Povelje UN-a.
1941. Partizani u Drugom svjetskom ratu oslobodili Užice.
1960. U Newportu porinut Enterprise, prvi američki nosač aviona na atomski pogon.
1986. Beogradski list Večernje novosti objavio Memorandum Srpske akademije nauka i umetnosti, koji je potom dobio medijski tretman srpskog nacionalnog programa i izazvao žestoke kritike u Srbiji i drugim republikama bivše Jugoslavije, naročito u Hrvatskoj.
1988. Na Olimpijskim igrama u Seulu kanadski sprinter Ben Johnson postavio svjetski rekord u finalnoj trci na 100 metara od 9,79 sekundi. Šest dana kasnije utvrđeno je da je bio dopingovan, rezultat je poništen, a Johnsonu je oduzeta zlatna medalja.
Džonsonu oduzeta medalja zbog dopinga. Agencije
1990. Predsjednik Zapadne Njemačke Richard von Vicaker potpisao sporazum kojim će 3. oktobra 1990. dvije njemačke države ponovo biti ujedinjene.
1993. Kralj Norodom Sihanuk ponovo preuzeo kambodžanski prijesto i potpisao novi ustav, prema kojem je Kambodža postala ustavna monarhija.
1996. SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska potpisale su dokument o zabrani nuklearnih proba.
1998. Dan nakon poziva UN-a jugoslovenskoj vladi i kosovskim Albancima da prekinu sukobe i nasilje na Kosovu, Savjet NATO-a odobrio izdavanje Akta upozorenja za ograničenu akciju iz vazduha i za fazne vazdušne operacije na Kosovu.
2000. Pobjedom udružene opozicije na izborima u Srbiji i SR Jugoslaviji, završila desetogodišnja autokratska vladavina Slobodana Miloševića. Ne želeći da prihvati poraz, do tada vladajuća Socijalistička partija Srbije i njen lider Milošević izazvali su postizbornu krizu koja je zaprijetila građanskim ratom u Srbiji. Kriza je okončana 5. oktobra nakon masovnih protesta širom Srbije, a novi predsjednik SR Jugoslavije postao je Vojislav Koštunica, lider Demokratske stranke Srbije i predsjednički kandidat DOS-a.
2002. Dvojica napadača na vjerski kompleks Hindu u Gandihinagaru, glavnom gradu indijske države Gujarat, ubila 30, a ranila 74 osobe, prije nego što su ih komandosi ubili.
2013. Završena četverodneva akcija kenijske vojske protiv somalijske terorističke organizacije El Shabab koja je 21. septembra zauzela tržni centar u Najrobiju. U napadu terorista i reakciji vojske Kenije poginulo je 72 ljudi, a 157 je povrijeđeno.
2015. U stampedu na hadžu koji se desio u Mini u blizini Meke život izgubilo 717 hadžija, uglavnom iz Irana.
1911. Rođen ruski državnik Konstantin Ustinovič Černjenko. Na najmoćniji položaj u državi - mjesto generalnog sekretara sovjetske Komunističke partije - dospio je poslije smrti Jurija Vladimiroviča Andropova u februaru 1984. Na tom položaju je ostao samo 13 mjeseci, do smrti u martu 1985.
1920. U Konjicu rođen Zulfikar Zuko Džumhur, bh. putopisac, slikar i karikaturist. Prve crteže je objavio u Narodnoj armiji 1947, a surađivao je kao karikaturist u Ježu, Borbi, Politici, Oslobođenju. Umro je 29. novembra 1989. godine.
1953. U Medveđi kod Trstenika rođen Radoš Bajić, srbijanski glumac.
768. Umro franački kralj Pipin Treći - Mali, prvi monarh iz dinastije Karolinga. Vladao je od 747. godine, a potpunu vlast je prigrabio 751. kad je uz saglasnost rimskog pape zbacio Hilderika Trećeg, posljednjeg vladara iz dinastije Merovinga. Osnovao je Papsku državu 756, poklonivši papi zemlje u srednjoj Italiji.
1996. Umro ruski špijun Pavel Sudoplatov (89), koji je, prema zapadnim izvorima, ukrao američki plan za atomsku bombu i organizovao ubistvo ruskog revolucionara Lava Trockog.
2004. - Umrla francuska književnica Fransoaz Sagan (69), koja je 1954. godine postigla ogroman uspjeh svojim prvim romanom "Dobar dan, tugo".
2006. U Norwichu umro britanski kompozitor Malcolm Arnold, autor muzike za film “Most na rijeci Kwai”, za koju je 1958. dobio Oscar. Komponovao je muziku za više od 130 filmova, devet simfonija, sedam baleta, dvije opere...
STANJE NA PUTEVIMA
POPULARNI BH. PJEVAČ
RAST NAPETOSTI
MAGISTRALNA CESTA M-17
OBJAVLJEN I SNIMAK