Udruženje za cističnu fibrozu objavilo je potresan status na svojoj Facebook stranici o slučaju dječaka Benjamina Semanića iz Cazina, koji je u septembru sa porodicom gotovo cijeli dan na ulici čekao prijem na odjel Pedijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Naime, iz Udruženja tvrde da je Benjamin čekao na terapiju osam dana a deveti dan nije dobio potpunu i adekvatnu tearpiju. Naveli su i to da je nadležni ljekar predložio da se Benjamin prebaci na liječenje u Bihać ili na kućno liječenje ukoliko to roditelji žele?!
Najavili su kolektivnu krivičnu prijavu protiv Pedijatrijske klinike.
- S obzirom da ste već upoznati sa slučajem kada našeg Benjamina iz USK, sa dijagnozom cistične fibroze i tuberkulozom pluća, sve do poziva medija, nisu htjeli primiti na navedenu Kliniku, ovim putem ponovo smo primorani da se obratimo i medijima i javnosti, te da vas informišemo o sljedećem:
Nakon hospitalizacije, Benjamin je na potrebnu terapiju čekao osam dana. Tek devetog dana su mu uključena četiri tuberkolostatika u jednoj tableti umjesto pojedinačno, kako bi se adekvatno mogle pratiti eventualne nuspojave - naveli su iz Udruženja.
Nakon što su krenule komplikacije u vidu povišene tjelesne temperature, iznenadne gnojne angine i bola u uhu, kako tvrde iz Udruženja, nadležni ljekar majku uvjerava da je to sve uredu i predlaže izmještaj -Kantonalnu bolnicu "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću ili "ako roditelji žele" na kućno liječenje.
- Dakle, trinaestogodišnje dijete, sa cističnom fibrozom u uznapredovalom stadiju, čije liječenje svakako po standardima i normativima zdravstvenih usluga u Federaciji BiH (Plava knjiga u zdravstvu) pripada tercijarnom nivou zdravstvene zaštite, odnosno Kliničkom centru, i koji je već potencijalni kandidat za transplantaciju jetre, a uz to mu je dijagnosticirana i tuberkuloza pluća, na Pedijatrijskoj klinici KCUS-a prvo liječe neadekvatnim dozama tuberkulostatika, a zatim predlažu i otpust - istaknuto je.
Podsjetili su da je prije godinu dana, Amina Hodzić Smajlovic, majka djevojčice Nadin, javnosti kristalno jasno objasnila zašto je važno da pacijent prima pojedinačne tuberkulostatike, a pokazala i kako se to radi na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
- Pored toga, važno nam je napomenuti da su u Federaciji BiH, evidentirane tek dvije osobe koje su sa dijagnozom cistične fibroze doživjele punoljestvo. Zar samo taj podatak nije dovoljan dokaz da se radi o izuzetno komplikovanoj rijetkoj bolesti. A zašto napominjemo da taj podatak važi samo za Federaciju BiH? Zato što u drugim državama, čak i u susjednom entitetu, osobe sa cističnom fibrozom dožive i do 50 godina funkcionalnog života. U ime oboljelih od cistične fibroze, ali i sve druge djece koja se liječe na Pedijatrijskoj klinici Univerziteta u Sarajevu, javno tražimo da nam se objasni ko nam i kako liječi našu djecu. Također, bez obzira na sve, mi odustati nećemo i tražit ćemo službenu odgovornost za ovakvo postupanje prema pacijentima, a vas molimo da nam pružite podršku, da izvršimo pritisak javnosti kako bi naš Benjamin što prije otišao u ruke ljekara koji će ga znati liječiti kako nalaže i ljudskost i struka - zaključili su iz Udruženja.
Poslali smo i upit KCUS-u radi provjere navedenih infomacija, ali do objave ovog teksta nismo dobili odgovor.