- Iskreni i srčani angažman za mir i prosperitet domovine nije nešto što se radi za plaću, već ono što čovjek osjeća svojom životnom misijom - kaže za "Avaz" profesorica Columbia Univerziteta, Bišćanka Amra Šabić-El-Rejes (Rayess).
RAZGOVOR
Pričao je o rušenju BiH, a onda je odjednom doživio amneziju i preko noći navodno postao veliki prijatelj teritorijalnog integriteta BiH, rekla je Šabić-El-Rejes
Amra Šabić-El-Rejes. arhiv
- Iskreni i srčani angažman za mir i prosperitet domovine nije nešto što se radi za plaću, već ono što čovjek osjeća svojom životnom misijom - kaže za "Avaz" profesorica Columbia Univerziteta, Bišćanka Amra Šabić-El-Rejes (Rayess).
Jill Biden na ručku. Amra Šabić-El-Rayess
U jeku napada na BiH intenzivirane su i njene aktivnosti u političkim i drugim krugovima u SAD, a nedavno je bila pozvana i na svečani ručak s prvom damom SAD Džil Bajden (Jill Biden). Šabić-El-Rayess kaže da njen radni dan počinje u 6 ujutro i završava nakon ponoći, te da nema dana da situacija u BiH nije u njenom rasporedu.
- Radim na tome da, kroz konstantan kontakt, političare i druge utjecajne ljude, upoznam sa situacijom i da ih animiram. Bila sam na ručku sa prvom damom SAD-a dr Jill Biden, nešto ranije sam kontaktirala mog bliskog prijatelja, koji je jedan od vodećih ljudi u politici SAD-a. Informisala sam ga o Dodikovom pokušaju rušenja institucija BiH. U narednim danima sam na sastanku sa jednom članicom vlade u SAD-u, koja je oduševljena mojom knjigom “Mačka Kojoj Nikad Nisam Dala Ime”. Rekla mi je da se je isplakala čitajuci je i da joj je žao što SAD nisu reagovale ranije, još tokom genocida nad Bošnjacima – kaže Šabić-El-Rejes.
Komentirajući dešavanja u BiH, onda ističe da Dodik nevjerovatnom drskošću pokušava srušiti institucije BiH, te da je spreman žrtvovati i živote svih drugih da bi sebe doživotno “politički usidrio”.
- Mislim da je on jedan nemoćni pijun na Balkanu. Pričao je o rušenju BiH, a onda je odjednom doživio amneziju i preko noći navodno postao veliki prijatelj teritorijalnog integriteta BiH. Jedini razlog takve nagle promjene je vjerovatno crveni karton, koji mu je SAD dala iza zatvorenih vrata – ističe Šabić-El-Rejes.
Ugledna profesorica dodaje da se stabilnija BiH može postići samo reformama koje bi ojačale građansku BiH.
- U njoj ne bi smjelo biti etničkih prefiksa, ne samo u Predsjedništvu nego i u kreiranju izbornih jedinica, a po mom mišljenju ne bi ih trebalo biti ni u nazivima teritorijalnih jedinica u BiH. Svakom građaninu, bez obzira na njegovu etničku pripadnost, treba osigurati i lična prava, a to je nemoguće u državnom uređenju koje je zasnovano na etničkoj segregaciji ljudi. Takvo teritorijalno uređenje bi bilo nedopustivo u SAD-u i trebamo biti kategorični da je takvo uređenje jednako nedopustivo i u BiH – kaže Šabić-El-Rejes.
Najavljuje da će nastaviti sa lobiranjem za interese BiH i njenih građana.
- Uvijek naglašavam da djelujem kao građanka SAD-a. Nisam diplomata, niti zvanična predstavnica BiH. Ne radim ni za kog, niko me ne plaća da bih lobirala za mir i stabilnost, nego to radim od srca i za obični narod. Kada me nazove neko iz mog Bihaća i kad mi kaže: “Amra, učini nešto, ja ne bih mogla ni dana rata više izdržati”, ne mogu da ostanem ravnodušna. A imam pristup ljudima koji, na neki način, odlučuju o sudbini svih nas, kako u SAD, tako i u BiH - poručuje Šabić-El-Rejes.
NAKON UVAŽENE APELACIJE
IMPRESIVNA BIOGRAFIJA
OSVRT