Inspekcijski organi u FBiH od aprila 2021. godine vrše usmjerene inspekcijske nadzore nad formiranjem cijena i marži u FBiH u skladu s Odlukom Vlade FBiHo propisivanju mjere neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine maži za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode i Odlukom o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za naftne derivate.
Naime, usljed povećanja cijena osnovnih životnih namirnica i drugih proizvoda uzrokovanog dominantno vanjskim faktorom, odnosno globalnim promjenama, Vlada FBiH je 1.4.2021. godine propisala mjere neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za osnovne životne namirnice i naftne derivate, s ciljem svođenja marži na ekonomski opravdan nivo primjeren socio-ekomskim prilikama uzrokovanim teškom epidemiološkom situacijom, te vodeći računa da se istovremeno zaštite potrošači ali i osigura pozitivno poslovanje trgovaca koje se ne temelji na stjecanju ekstra profita i njihovom bogaćenju.
Shodno odlukama, pravne i fizičke osobe obavezne su utvrditi i primjenjivati marže tako da u veleprodaji ne prelaze maksimalnu visinu od šest posto (6%) i u maloprodaji maksimalnu visinu od osam posto (8%) na nabavnu cijenu.
Ova obaveza odnosi se na sve vrste brašna i hljeba, peciva i druge pekarske proizvode od brašna žitarica, aktivni kvasac, mlijeko i mliječne prerađevine, jaja i proizvode od jaja, šećer, čaj, začine, so za ljudsku ishranu, rižu, tjesteninu, biljne i životinjske masnoće, sve vrste svježeg mesa, ribe i njihove prerađevine, sirće, mesne i riblje konzerve, jestivo ulje, formule za dojenčad i formule nakon dojenja, prerađenu hranu na bazi žitarica i hranu za dojenčad i malu djecu, dodatke ishrani, dijetetske proizvode (uključujući proizvode bez glutena, te hranu za posebne medicinske potrebe.
Odlukom su također obuhvaćene pelene za jednokratnu upotrebu za djecu i odrasle, higijenski ulošci, deterdženti za veš i za suđe, sapun, pasta za zube, toaletni papir, kao i sve vrste sjemenskog i sadnog materijala, sredstva za zaštitu zdravlјa bilјaka, stočna hrana i komponente za stočnu hranu i vještačko đubrivo.
U kontroli primjene i poštivanja mjera, Federalna uprava za inspekcijske poslove, kantonalne uprave za inspekcijske poslove Unsko-sanskog, Posavskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog, Bosansko-podrinjskog, Zapadno-hercegovačkog, Kantona Sarajevo i Kantona 10, kao i inspekcijski organi pri nadležnim ministarstvima u Hercegovačko-neretvanskom i Srednjobosanskom kantonu, su u periodu od aprila do septembra 2021. godine, prema dostavljenim informacijama, izvršili ukupno 1.124 inspekcijska nadzora. Kod većine kontrolisanih subjekata nadzora nisu uočena odsupanja od propisanih mjera, a subjektima nadzora koji su neopravdano povećali cijene protivno navedenim odlukama Vlade FBiH će za utvrđena 222 prekršaja biti izdati prekršajni nalozi u iznosu od najmanje 143.450,00KM.
Od ukupnog broja nadzora, inspektori Federalnog tržišnog inspektorata Federalne urpave za inspekcijske poslove izvršili su 332 nadzora, u okviru kojih su utvrđena 94 prekršaja za koja će biti izdati prekršajni nalozi u iznosu od 103.500,00KM.
U osvrtu na aktuelnu situaciju, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović je izjavio:
- Federalna uprava za inspekcijske poslove je od početka pandemije, pored zaštite zdravlja stavnovništva, u fokus svog rada stavila upravo zaštitu prava potrošača, kako bismo spriječili da se u ovim teškim društveno-ekonomskim prilikama uzrokovanim pandemijom neopravdanim poskupljenjima stavi dodatni teret na naše građane, ali i privredne subjekte koji poštuju zakone i mjere Vlade FBiH kojima se nastoji sačuvati adekvatan nivo stabilnosti tržišta, odnosno ponude, potražnje i kupovne moći građana. Federalna uprava za inspekcijske poslove će nastaviti intenzivno kontrolisati poštivanje mjera neposredne kontrole cijena u FBiH. Apelujemo na sve privredne subjekte koji se bave trgovinom da visine cijena i marži usklade s važećim odlukama. Također, molimo građane da prijave neopravdana i prekomjerna poskupljenja, kako bismo pravovremeno i adekvatno sankcionirali one subjekte koji zloupotrebljavaju trenutnu situaciju s ciljem sticanja ekstra profita.
Prema informaciji Federalnog ministarstva trgovine o kretanju cijena za mjesec septembar 2021. godine, potrošačke cijene u FBiH su u prosjeku u septembru porasle za 0,9% u odnosu na prethodni mjesec, te za 3,1% u odnosu na septembar 2020. godine.