Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Odbrane prisjetio se angažmana na području Vlasenice od 12. jula 1995. godine, navodeći da je čuo da optuženi Mile Kosorić tada nije bio na tom području.
OPTUŽEN ZA GENOCID
Zatekao sam pune rovove, znači bila je opća mobilizacija, rekao je Martinović
Kosorić i Tešić s braniocem. BIRN
Na suđenju za genocid počinjen u Srebrenici, svjedok Odbrane prisjetio se angažmana na području Vlasenice od 12. jula 1995. godine, navodeći da je čuo da optuženi Mile Kosorić tada nije bio na tom području.
Ranko Martinović, nekadašnji komandir čete u Vlaseničkoj brigadi, kazao je da je 12. jula 1995. dobio naredbu da se povuče s ratišta u Trnovu. Isto veče po povratku u Vlasenicu, kako je naveo, iz komande su ga nazvali i rekli mu da ujutru dođe i da će ići na Žepu.
Svjedok je izjavio da mu je ujutru pomoćnik komandanta Boško Nastić kazao da ne ide u Žepu, nego da mora ići na kotu Brdo, koju je inače držala njegova četa, jer se očekuje napad s prednje strane.
- Zatekao sam pune rovove, znači bila je opća mobilizacija - rekao je Martinović.
On je kazao da nije vidio komandanta Vlaseničke brigade – optuženog Kosorića – i da mu je rečeno da je na Žepi. Dodao je da je kazano da umjesto njega komanduje major Boško Šargić.
Na pitanje branioca Dragana Gotovca o interventnim vodovima i pripadniku Petru Jokiću, svjedoku Tužilaštva, Martinović je rekao da je s njim bilo problema jer je bio sklon alkoholu.
Govoreći o Kosoriću kao komandantu, svjedok je kazao da je često obilazio linije i danju i noću, te da su održavali sastanke u komandi. Dodao je da im je uvijek govorio da se pridržavaju Ženevskih konvencija i da s tim u skladu postupaju prema civilima i vojnicima druge strane.
Kosorić je optužen s Momčilom Tešićem, bivšim pripadnikom Vojne policije, da su s drugim vojnicima zaustavljali vozila u mjestu Luke (opština Vlasenica) i od civila oduzimali novac i zlato, a potom ih upućivali prema Kladnju.
Pripadnici Vlaseničke brigade su, kako se navodi u optužnici, odvajali žene i silovali ih, a u noći sa 13. na 14. juli 1995. godine u Mršićima je strijeljan 21 zarobljeni muškarac.
Odgovarajući na pitanja tužioca Predraga Tomića, svjedok Martinović je rekao da mu nije poznato da su u Lukama bili zarobljenici, kao i da nije mogao da vidi šta se dešava u tom dijelu. Naveo je da je bilo svakakvih priča.
Suđenje se nastavlja 15. novembra.
U HOTELU ADRIA SKI
FEDERALNI ZASTUPNIK
KOD VJEČNE VATRE
MUŠKARCA PRIJAVIO KOMŠIJA