Irfan Čengić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, o izmjenama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima koje je predložio federalni premijer Fadil Novalić, nezadovoljstvo je iskazivao iz sjednice u sjednicu predlažući amandmane koji su mahom bili odbijani.
- Moja ključna zamjerka na Zakon o porezu na dohodak jeste neozbiljan pristup Vlade Federacije BiH na izradi i samom usvajanju ovih zakona. Ovi zakoni se više od dvije godine vuku po ladicama Parlamenta i imali su desetine i desetine amandmana, pa čak i Vlada FBiH je davala amandmane na vlastiti zakon. Koliko se ne zna ko pije a ko plaća u Vladi FBiH, prvo su odbili moj amandman u vezi dohotka sportista, a onda su u najnoviji prijedlog zakona uvrstili taj moj amandman - naveo je Čengić u izjavi za "Avaz".
Kako tvrdi Čengić, Redovna 6. sjednica na kojoj su se trebali razmatrati ovi zakoni nikada nije održana.
- Pokušali su usvojiti ove zakone i prošle godine pa kada su vidili da nemaju podršku parlamentaraca za nakaradna rješenja onda su povukli zakon pa ga ponovo dostavili u parlamentarnu proceduru. Prililom izrade zakona Vlada odbija amandmane SDP-a te nema nikakvu saradnju sa opozicijom da dođemo zajedno do najboljeg rješenja, a primjetno je da nemaju saradnju ni unutar koalicije po ovim pitanjima. Stav SDP-a je jasan i više puta artikulisan da nećemo podržati nove zakone o potezu na dohodak i doprinose bez zakona o minimalnoj plaći i uključivanju opozicije u ovaj proces - istakao je Čengić.
Ulazak toplog obroka i drugi naknada u oporezivanje bez obzira na smanjenje stopa doprinosa stvoriti će, prema riječima Čengića, veći trošak za poslodavce kojima sada radnici imaju primanja do 800KM, a upitno je da li će radnici uopće imati veća primanja nakon reforme.
- Vlada FBiH koja nije izabrana tri godine nakon održanih izbora, Vlada kojoj nije usvojen izvještaj o radu nema legitimitet da predlaže ove zakone na ovakav način. Ovaj zakon ide u oporezivanje i stipendija iznad 300KM mjesečno, volontiranja, tiče se i nasljedstva. U jednom dijelu uvodi veću stopu poreza na dohodak. Ne žele sprvesti progresivno oporezivanje manjim porezima za manje dovotke, a većim za veće što je posljednja politička želja Alije Izetbegovića što pokazuje da Vlada koju vodi SDA nema nikakve veze sa temeljima SDA u ovoj oblasti. Ne trebam napominjati da je progresivno opprezivanje prisutno u zemljama EU - napominje Čengić.
Ovim prijedlogom, kako tvrdi, se oporezuje dohodak preko tri prosječne plaće za tešku invalidnost i naknadu posljedica nesreće po osnovu sudske odluke iznad pet prosječnih plaća.
- Niz je još zamjerki koji imam na ovaj zakon i koje nisu dobro obrazložene kao oporezivanje otpremnina radnika koje su preko tri prosječne plaće, oporezivanje socijalne naknade penzionerima većim od 85 KM mjesečno, čak se oporezuje smrt i bolest jer slučaju smrti zaposlenog, člana njegove porodice ili penzionisanog radnika, bolesti zaposlenog i oporezuju se naknade preko tri prosječne plaće, dakle destimulišu se poslodavci da vode računa o svojim radnicima - kazao je.
Osvrnuo se i na reguliranje rada freelancera.
- Poznato je da sam se borio za kvalitetnije reguliranje rada freelancera i otpisivanje dugova, ali mislim da ovim zakonom situacija za njih je još nepovoljnija, stope poreza za Ugovore o djelu, što je usluga iz Zakona o obligacionim odnosima, a ne radni odnos, će biti povećane. Vlada također nije prihvatila amadman da se poveća neoporezivi dio dohotka jer su ukinute olakšice za djecu - zaključio je Čengić.