- Srbija se može naoružati koliko god hoće i hipotetski, da krene u agresiju na BiH, ne bi mogla biti uspješna. I da osvoji teritorij, koliko bi ga zadržala? U globalnom kontekstu Srbija i Hrvatska su države koje imaju granicu veoma male dužine na Dunavu.
U slučaju ovog što Dodik pokušava uraditi - odvajanje oružanih snaga i nastojanje da se poveže sa Srbijom po svim sektorima, tada granica između Hrvatske i Srbije postaje veoma duga. To niko neće ravnodušno posmatrati - za portal „Avaz“ je kazao Profesor Berko Zečević, nekadašnji šef Katedre za odbrambene tehnologije na Mašinskom fakultetu u Sarajevu.
Između 2015. i 2021. izdaci za odbranu Srbije skočili su za oko 70 posto na 1,4 milijarde dolara godišnje. Rusija i Bjelorusija dale su joj deset aviona Mig-29. Rusija joj je dala 30 tenkova i oklopnih transportera i prodala sustav protuavionske odbrane.
Kupila je kineske oklopne dronove, ruske helikoptere i francuski raketni sitem zemlja-zrak. Ovog mjeseca ministar odbrane najavio je da Srbija pregovara o kupnji transportnih aviona i helikoptera od Airbusa. Prošlog mjeseca stigla je vijest da se s Izraelom razgovara o protutenkovskim projektilima.
Profesor Zečević napominje da u BiH imamo pogrešnu percepciju o stanju naoružanja zemalja regiju u cjelini. Srbija je, smatra, došla do sistema ekonomske stabilizacije koja joj omogućila da modernizira svoju armiju.
- Jednostavno je, Srbija, BiH, kao i Hrvatska, Makedonija su imali naoružanje staro 40 ili 50 godina i ekstreman broj i različitog naoružanja istočnog i zapadnog koncepta. Ratovi su uzrokovali značajna pomjeranje skladišnih prostora čime je ugrožena funkcionalnosti. Bilo je vrijeme za modernizaciju, pojašnjava Zečević.
Turske bespilotne letjelice, koje su bile iskorištene za razorni učinak u prošlogodišnjem porazu armenskih snaga u Nagorno-Karabahu od Azerbajdžana, mogle bi se naći na popisu za kupovinu za vojsku Srbije.
Srpska obrambena industrija također proizvodi nove komplete, ne više relikte iz doba Jugoslavije. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je novinaru uglednog The Economist ove činjenice objasnio
- Moderna država treba modernu vojsku. Srbija troši više u apsolutnom iznosu nego prije, ali njena potrošnja za odbranu kao udio u BDP-u kreće se oko 2 posto od 2005. U poređenju s Bugarskom, Mađarskom ili Rumunijom, to je “kikiriki”, rekao je Vučić.
Profesor Zečević upozorava da Oružane snage BiH su već izabrale perspektivno oružje i perspektivnu municiju ali nemaju sredstva za realizaciju. Kako kaže, problem u BiH je što političke strukture onemogućavaju da se da se poveća budžet za osposobljavanje Oružanih snaga BiH, što se za posljedicu ima prigušivanje sposobnosti.
- Znate, koliko se razvlači problem nabave helikoptera. SAD nam donira povremeno neko oruđe da bi se održao balans. Oružane snage BiH se moraju modernizirati, unifikacijom oružja i municije, boljom obukom, nabavkom novog oružja, naročito jurušnih helikoptera i protivavionsku odbranu – dodaje profesor.