Za Božić je u svemir odaslan teleskop "James Webb", nasljednik teleskopa "Hubble". Riječ je o najskupljem NASA-inom projektu do sada, na kojem su više od 20 godina radile hiljade astronoma, inžinjera. Jedan od njih je i Bosanac i Hercegovac Damir Ljubičić, vlasnik danske firme "Space Composite Structures".
Ljubičić kaže da je "James Webb" zapravo nastavak "Hubblea" te da ga neće zamijeniti jer obojica gledaju na druge vrste frekvencija.
- Donijet će nam razumijevanje nastanka svemira, postanka svega. Po teoriji, mi živimo u eksploziji, ona se dešava sada. Brzina svjetlosti je brža od te eksplozije i gledamo unazad šta se dešavalo u samoj inicijalnoj kapsli big banga. To je ultimativno što nauka može - rekao je Ljubičić.
Kako je kazao, dešavalo se i to da teorije nisu mogle biti dokazane i obrnuto.
- Teorija relativiteta je dokazana tek 70 – 80 godina poslije. Dakle, sve je moguće. LIčno se radujem novom znanju kao i svaki drugi stručnjak. Sada da li ću ja razumjeti to novo znanje i za šta će ono biti upotrijebljeno, to ne znamo još, međutim, mišljenja sam da ne postoji višak znanja - kazao je Ljubičić.
Ovaj proces ne znači da "Hubble" ide "u penziju", s obzirom na to da on i "Webb" pokrivaju različite frekvencije pa će se na određeni način nadopunjavati.
- Tako da ćemo dobiti nove informacije pored onih koje već imamo. Međutim, Hubbleu je već istekao rok trajanja i preko njega ga upotrebljavamo, a dokad će se to raditi, znaju oni koji njime upravljaju. Međutim, mislim da ćemo imati oba satelita i teleskopa u upotrebi paralelno u svakom slučaju jedan niz godina - naveo je Ljubičić.
Prve fotografije teleskopa očekuju se veoma brzo.
- S obzirom na to da su danski univerziteti bili dio razvojnog konzorcija i oni imaju prvenstvo tako da očekuju da će već na proljeće imati prve informacije sa "James Webba" - dodao je.
Ljubičić je govorio i o tome koliki je vijek "Jamesa Webba" s obzirom na to da su on kao inžinjer i njegova firma iz Danske bili među stručnjacima koji su radili na izradi njegovih komponenata.
- Potpisao sam trajanje na sedam godina i onoliko koliko osiguranje firme pokriva. Mislim da je to neka standardna cifra pošto je to jako opasna okolina , degradacija materijala i elektronike postoji iako kvaliteta komponenata postoji, a "Hubble" je dva puta popravljan u svemiru i dokaz šta je čovjek kao vrsta sposoban i ovo je zaista jedan uspjeh svih nas - istakao je.
Ljubičić je pojasnio da su on i njegova i firma u kolaboraciji s Univerzitetom u Danskoj proizveli spone koje drže miri senzor – infracrveni i riječ je o jednom od senzora koji gleda po određenim frekvencijama i koji se koristi za kalibriranje samog teleskopa.
- To je šasija za taj instrument, ali se ona ne pomjera skoro nikako u temperaturnom intervalu od -256 do +60 stepeni. Dakle, više od 300 stepeni Celzijusa ova struktura stoji i ne pomjera se što je vrlo važno radi kalibracije, a i kada se uperi na jedno mjesto da znamo da se neće pomijerati - naglasio je on u razgovoru za N1.
S obzirom na to da je konkurencija za ovaj projekt bila veoma velika, Ljubičić ističe da je njegova firma “pobijedila” konkurente u Njemačkoj.
- Ali, da ne budem specifičan i ne navodim koga, mogu se naljutiti. Osim toga, pobijedili smo i jednu firmu iz Francuske. Sve te firme su male, a naša je najmanja, u mojoj firmi je oko osam ljudi, međutim, mi smo u našem konzorciju imali i Univerzitet tako da je i to imalo efekta. Sve zajedno projekt je vrijedio oko 200.000 eura, koliko me sjećanje služi s obzirom na to da je prva spona isporučena prije otprilike 10, a druga prije osam godina - poručio je Ljubičić.