U BiH se u maloljetničkim zatvorima i odgojno-popravnim domovima, kao i kantonalnim odgojnim centrima, tokom protekle godine nalazilo više od 50 prijestupnika koji spadaju u tu kategoriju.
Iz Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH godinama upozoravaju na to da stanje u ovim ustanovama nije na zadovoljavajućem nivou.
Štaviše, u specijalnom izvještaju o stanju u ovim ustanovama, a nakon što su posjećene, konstatirano je da su zatečeni problemi koji su evidentirani još prije četiri godine, poput činjenice da u većini ustanova nije uspostavljen 24-satni tretman.
- U pogledu ljudskih, materijalnih i tehničkih uvjeta, nije bilo značajnijeg napretka, a nadležni u ustanovama su se „uspavali“ - ocijenili su u Instituciji ombudsmena.
Tako su se na njihove preporuke date prije četiri godine oglušili u Federalnom ministarstvu pravde i u Kaznenopopravnom zavodu (KPZ) Orašje da i prostorno i kadrovski razdvoje Odjel za izvršenje maloljetničkog zatvora i odjel Odgojno-popravnog doma pri ovoj zatvorskoj ustanovi.
U maloljetničkom zatvoru nalazilo se šest, a u drugom odjelu deset maloljetnika, među kojima su i dvije ženske osobe.
Iako je riječ o dva odjela, oni su i dalje smješteni u istom krugu, ograđeni zajedničkim zidom, a s maloljetnicima radi isto stručno osoblje, kao i služba osiguranja.
Maloljetnici koji u ova dva odjela imaju međusobni kontakt ombudsmenima su se požalili da nisu zadovoljni ponudom i cijenama namirnica u kantini, koje su znatno više u odnosu na one u maloprodajnim objektima van ustanove. Također, naveli su da se pregledi kod psihijatra svode isključivo na prepisivanje terapije odranije.
Samo u ovoj ustanovi ombudsmeni su uočili da je ustaljena praksa da se maloljetnici moraju pismenom molbom obratiti stalno zaposlenoj medicinskoj sestri radi određenih zdravstvenih problema, kao i odgajateljima!
- Sasvim je jasno iz razgovora s maloljetnicima da se atmosfera u ovoj ustanovi popravila u odnosu na 2018. godinu, a posebno je značajno to što među djecom nema većih problema. Međutim, nekoliko maloljetnika reklo je da je bilo fizičkog kažnjavanja od stražara te da se za njihovo discipliniranje koristi izolacija, odnosno samica - zabilježeno je u specijalnom izvještaju.
Zanimljivo je i to da su maloljetnici ocijenili da je njihova „škola“ prelagana, jer su kazali da prije samog polaganja dobiju odgovore na ispitna pitanja.
I u Banjoj Luci se odjel Odgojno-popravnog doma nalazi pri tamošnjem KPZ-u, a nije izvjesno, kako je navedeno, da li će i kada biti izmješten.
U toj ustanovi su trenutno četiri maloljetnika, koji borave u prostorijama s dotrajalim namještajem, kao što su metalni kreveti sa spužvama, umjesto madraca.
Kada je riječ o Zavodu za vaspitanje muške djece i omladine Sarajevo, tokom posjete ombudsmena zatečeno je 16 korisnika usluga, među kojima su i tri od 12 godina.
U toj ustanovi je evidentiran problem u vezi s grijanjem, dok je Odgojni centar Kantona Sarajevo, u kojem se provodio tretman za 13 korisnika, naveden kao primjer dobre prakse, uprkos nedostatku finansijskih sredstava.