Ratna osnova Rusije protiv Ukrajine ispravno je na vrhu dnevnog reda sastanka ministara vanjskih poslova EU u Briselu. Ali oni bi trebali odoljeti iskušenju da daju kratak korak prema Bosni i Hercegovini, koja je također u pitanju, navode iz Vijeća za demokratizaciju politike (DPC).
- Države članice su dozvolile institucijama EU da politički kapital Unije i fokus politike stave iza razgovora o podjelama o promjenama Izbornog zakona BiH, koji ne samo da nisu dali praktične rezultate, ali je omogućio nacionalističkim liderima da uvedu BiH dublje u opasnost nego u bilo kom trenutku u poslijeratnoj eri.
Politika EEAS svodi se na smirivanje etničkog separatizma stalnim savezom Milorada Dodika i Dragana Čovića (podržanog od Beograda, Zagreba i Moskve).
EEAS, bez ideja i fiksirana na izborni zakon, želi da udvostruči ovaj neuspješan, retrogradan i kontraproduktivan pristup. Ministri bi to trebali odbiti, zahtijevati prekid razgovora i naručiti široku reviziju politike.
Pregled politike bi trebao postaviti pitanje zašto se EU, uprkos svom ogromnom uticaju (zajedno sa saveznicima) na politiku u BiH, još uvijek svakih nekoliko godina nađe pred ozbiljnom krizom. Svaki put čini ustupke i nagrađuje etnonacionalističke vođe, samo da se vrate sa još ekstremnijim zahtjevima.
U svjetlu prijetnji HDZ-a BiH i subotnjih zaključaka HNS-a, ministri vanjskih poslova trebali bi jasno staviti do znanja da će svi koji žele poremetiti redovni izborni proces biti sankcionisani - ističu iz DPC-a.
- Oni bi trebali osigurati da postojeći okvir restriktivnih mjera ostane na snazi sa sadašnjim odredbama, koje dozvoljavaju da se osobe dodaju na listu sankcija ponderiranom većinom, dodaju iz Vijeća za demokratizaciju politike.