PRENOSIMO

DW: Prijeteća poruka novinaru "Dnevnog avaza" - Udarac iz dubine ruske duše

Tekst pod naslovom 'Putinove igre' novinara Dnevnog avaza, u vremenu ukrajinsko-ruske krize, bio je povod prijeteće reakcije iz ruske ambasade u BiH. Je li prijeđena diplomatska granica?

Ruska ambasada reagovala na komentar novinara "Dnevnog avaza". DW

Deutsche Welle

25.2.2022

Benigni komentar novinara "Dnevnog avaza" o ukrajinsko-ruskoj krizi, koja je jutros prerasla u agresivnu rusku invaziju na Ukrajinu, bio je povod za prijetnju iz ruskog veleposlanstva u BiH - "udarcem iz dubine ruske duše", piše Deutsche Welle.


Pokušaj ruskog discipliniranja medija u BiH

Nermin Demirović, glavni urednik Dnevnog avaza, kaže da ih prijetnje neće pokolebati te da će u svom radu i dalje ostati posvećeni BiH i svim građanima ma kome to smetalo.


Nermin Demirović, glavni urednik Dnevnog avaza. DW

- Kao što smo u reakcijama uredničkog kolegija objavili brutalne prijetnje 'Dnevnom avazu', makar one dolazile od veleposlanstva jedne sile kao što je Rusija, sigurno nas neće pokolebati da naš posao obavljamo na profesionalan način. Potpuno smo razumjeli prijetnju i pokušaj da nas se disciplinira, onako kako je to možda praksa upravo u Rusiji, ali nije to prvi pritisak na naše novinare i urednike - kaže za DW glavni urednik Dnevnog avaza.

Prijeteća reakcija iz ruskog veleposlanstva ozbiljno je shvaćena pa su novinari zatražili i dobili zaštitu od mjerodavnih organa.

Marko Divković, predsjednik Udruženja BH novinari, kaže da pristup bilo kojeg diplomatsko-konzularnog dužnosnika mora biti značajno drukčiji.

- Pokazivanje mišića, dvosmislene poruke, kao i bilo kakva primisao ograničavanja medijske slobode, odudaraju od pozitivnog, diplomatskog djelovanja. Redakcijskim alatima znaju se prijeći linije, ali ima načina za odgovor koji neće izaći iz okvira diplomatskih principa. U ovom slučaju, diplomatska granica je izašla iz svojih okvira - zaključuje ovaj dugogodišnji novinar.

Marko Divković. DW

Što je bio povod prijeteće, ruske reakcije?

Razotkrivanje "ruske duše" počelo je komentarom novinara Miralema Aščića dok je još uvijek vladala dvojba hoće li se Rusija odlučiti za napad na Ukrajinu ili ne.

"Predstava za javnost ili nova smišljena propaganda Rusije, s proračunatim Vladimirom Putinom na čelu? ..Dok su mediji u Americi tvrdili da je samo pitanje dana, vlast u Ukrajini nagovještavala je isto, Rusija je poručila: 'Pobijedili smo Zapad bez ispaljenog metka.' No, treba biti na oprezu. S Rusima se, tvrde stručnjaci, nikada ne zna", stoji u komentaru novinara Aščića.

On u komentaru posebno naglašava da je mir najbolja opcija, ali i da bi "situacija u svezi s Ukrajinom morala biti jasan signal Americi za obraćanje pažnje na BiH i secesionističke poruke Milorada Dodika, kojeg Rusija bezdušno podržava".

Nakon toga je uslijedila reakcija iz Ambasade Rusije u BiH, gdje se spominje i poznato neslaganje s imenovanjem novog visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita (Christian Schmidt), piše "DW".

"Rusko strpljenje ima granice"

- Naravno da Rusija ima dušu. Upravo iz tog razloga i sumnjamo ima li dušu itko od naših partnera s njihovom pokvarenom pločom o nekoj 'bezdušnoj podršci Rusije secesionističkim porukama'. Upravo s dušom zalažemo se za uspostavljanje konstruktivnog dijaloga u BiH. Podržavamo njen suverenitet, teritorijalni integritet, ravnopravnost njenih konstitutivnih naroda i entiteta u skladu sa Općim okvirnim sporazumom o miru u BiH. 

Ali ultimativna odgovornost kako će se BiH razvijati je na samim stanovnicima. I to zahtjeva ne samo razum, već i dušu. S dušom se zalažemo za poštovanje normi međunarodnog prava, bilo da je u pitanju poštovanje procedure imenovanja novog visokog predstavnika u BiH ili implementacija Sporazuma iz Minska", navodi se u reakciji ruske Ambasade gdje je ambasador Igor Kalabuhov.

Reakcija završava porukom da „sve ima svoje granice".

- …Sve ima svoje granice, čak i naše strpljenje. I ako ćemo biti prisiljeni odgovoriti udarcem na provokacije cinika, licemjera i manipulatora, to će biti udarac iz dubine ruske duše - prijeteći je zvuk iz ruskog veleposlanstva u BiH.

No nakon što je u javnost dospio sadržaj reakcije Ureda za odnose s javnošću Veleposlanstva Rusije s "Avazovim" novinarom, uslijedila je nova poruka u kojoj se kaže da se radilo o „privatnoj prepisci".

- Dragi prijatelji, molimo vas, ništa ne brinite i mirno spavajte. Zalažemo se za slobodu govora i podržavamo vaše pravo na slobodu izražavanja. Jedino što bismo željeli je da, kada pripremate materijale o Rusiji barem ponekad uključite svoj razum i dušu, a ne da samo slijepo slijedite upute koje pripremaju strani cinici, lažovi i manipulatori - poručeno je u službenom saopćenju Ambasade Rusije u BiH.

"Ruska autokratska vlast svojim medijima nameće diskurs"

Jahja Muhasilović, profesor međunarodnih odnosa na Međunarodnom sveučilištu u Sarajevu podsjeća da je BiH po pokazateljima mnogih istraživanja u gornjem dijelu ljestvice po slobodi medija.

- I to za razliku od Rusije koja guši svoje medije i kao autokratska vlast nameće im diskurs. Iako Rusija ističe narativ da nijednoj zemlji ne nameće vanjskopolitičke prioritete, onda je pitanje što se događa s Ukrajinom - komentira profesor Muhasilović u izjavi za DW. Međutim, on je protiv zaoštravanja odnosa.

- Ne bi trebali doći u situaciju da nemamo diplomatsku komunikaciju s Rusijom. Ona treba biti, ali ipak ne po svaku cijenu. Rusija se dugi niz godina nameće kao remetilački faktor i može izazvati probleme u regiji. Vrijeme je sjesti za stol i definirati ili poboljšati komunikaciju - smatra on.

Kritičan je i dugogodišnji novinar i književnik, Emil Karamatić.

- Diplomati ozbiljnih država nikad ne ulaze u rasprave s novinarima države domaćina. Ruska državna politička nervoza prelijeva se na svaki dio planeta gdje misle da imaju moć. Na njihovu žalost, u BiH je ili gube, ili nikako nemaju. Otud i izjave diplomata u duhu pripadnika pijane kavkaske konjice. Možda da više čitaju Isaka Babelja, bio bi im od koristi - zaključuje Karamatić za DW.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.