Bosanskoherceovački ekspert za regionalnu geologiju i tektoniku, bez koje nije moguće analizirati rizike od zemljotresa, prof. dr. Hazim Hrvatović kaže da se zemljotres koji je u petak pogodio Hercegovinu, ali je protresao i cijeli region, mogao očekivati. U svom radu „Identifikacija i procjena geoloških hazarda – zemljotresa“ on je prije 17 godina najavio ovakvu mogućnost u pojedinim, rizičnim dijelovima BiH.
- U tom radu ja sam izdvojio područja gdje se mogu očekivati zemljotresi, rasjede ili geološke strukture koje su seizmički aktivne. Jedna od takvih zona ili rasjeda je i ovaj na području Stoca i Ljubinja, koji ide prema Trebinju. Ovaj zemljotres nisam najavio samo ja, jer većina geologa koji su se bavilil tom tematikom su izdvajali područje Stoca i te strukture koje su seizmički aktivne – kaže Hrvatović za „Avaz“.
Potezi Ljubinje – Stolac – Mostar - Široki Brijeg, Trebinje – Hutovo – Ljubuški – Tihaljina, Trebinje – Bileća - Gacko i Tomislavgrad – Livno bili su epicentri zemljotresa i u prošlosti. U svom radu, akademik Hrvatović navodi da su zemljotresi pogađali i područja Jajca, Žepče -Zenica, Sarajeva, Treskavica i Prače, a najjači zemljotresi, magnitude 6,6 odnosno 6 stepeni pogodili su Banja Luku 1969. i Treskavicu 1962. godine.
- Područje Banja Luke i Tuzle spadaju u aktivna. Sve analize su pokazale da se u Banja Luci mogu očekivati zemljotresi do 6,5, na prostoru Stoca do 6, a u Tuzli do 5 stepeni. Međutim, kada će se zemljotres desiti to niko ne može znati – dodaje Hrvatović.
Teže posljedice, ističe naš sagovornik, mogu se spriječiti samo adekvatnom izgradnjom i poštivanjem propisa koji su bili na snazi u bivšoj Jugoslaviji nakon katastrofalnih zemljotresa u Skoplju i Banja Luci. On smatra da se procjene od ovakvih opasnosti imaju u vidu i danas prilikom izgradnje stambenih i drugih objekata.
- Sjećam se da je bilo tih programa koje je vodilo Ministarstvo sigurnosti BiH i vjerujem da su civilne zaštite prilično spremne za ovakve događaje. Međutim, zemljotres uvijek dođe iznenada, pa su problem oni prvi momenti. Kada je riječ o građanima, od zemljotresa nema bježanja. Potrebno je sačekati da sve prođe ili eventualno izaći iz objekta, ali treba biti oprezan zbog mogućnosti obrušavanja materijala – kaže prof. dr. Hazim Hrvatović, bh ekspert za regionalnu geologiju i tektoniku.