Grupa hodočasnika iz župe Veliki Grđevac u Hrvatskoj posjetila je crkvu Drinskih mučenica u Goraždu, koja se gradi u pomen pet časnih sestara koje su ubijene u ovom gradu. Veliki Grđevac je rodno mjesto Bernadete Banje, jedne od Drinskih mučenica.
DRINSKE MUČENICE
Mnogi od hodočasnika dugo nisu znali za tragičnu sudbinu i primjer mučeništva Drinskih mučenica, a sve ono što su kasnije saznali i pročitali upečatljivije je kada se posjeti mjesto njihovog stradanja na obali rijeke Drine
Crkva Drinskih mučenica u izgradnji. Avaz
Grupa hodočasnika iz župe Veliki Grđevac u Hrvatskoj posjetila je crkvu Drinskih mučenica u Goraždu, koja se gradi u pomen pet časnih sestara koje su ubijene u ovom gradu. Veliki Grđevac je rodno mjesto Bernadete Banje, jedne od Drinskih mučenica.
Posjeta vjernika. Avaz
- I prije početka gradnje crkve emocije su veoma jake. Zato i dolazim po drugi put i doći ću kad god budem mogla. Posebno sad, kad vidimo crkvu, tako da se riječima to ne može opisati – kazala je Marina Ditrih, jedna od hodočasnica.
Mnogi od hodočasnika dugo nisu znali za tragičnu sudbinu i primjer mučeništva Drinskih mučenica, a sve ono što su kasnije saznali i pročitali upečatljivije je kada se posjeti mjesto njihovog stradanja na obali rijeke Drine. Oni su obavili molitvu kraj spomenika izgrađenom u čast Drinskih mučenica, te posjetili Osnovnu školu „Husein ef. Đozo“, objekat nekadašnje kasarne u kojoj su nakon zarobljavanja časne sestre bile zatočene.
- Danas su mi izrekli svoju nakanu da planiraju svake godine barem jedanput doći na ovo zavjetno mjesto. Spustili smo se i do rijeke Drine gdje su sestre bačene i tu smo bacili pet ruža – kaže Josip Tadić, župnik župe “Sveti Dominik” u Goraždu.
Tadić: U Drinu bacili pet ruža. Avaz
Podsjetimo, časne sestre Jula Ivanišević, Berchmana Leidenix, Krizina Bojanc, Antonija Fabjan i Bernadeta Banja službovale su u samostanu na Palama, kada su ih četnici u decembru 1941. zarobili i sproveli u Goražde. Najstarija među njima, sestra Berchmana, ubijena je tokom teškog puta po snijegu i hladnoći, dok su ostale zatočene u tadašnju kasarnu, na samoj obali Drine. Nakon što su pijani provalili u prostorije gdje su bile zatočene, kako bi sačuvale vlastitu čast, časne sestre skočile su kroz prozor sa drugog sprata. Teško povrijeđene četnici su ih dokrajčili noževima i njihova tijela, u danima kada je sličnu sudbinu doživjelo oko 8.000 stanovnika ovog kraja, bacili u Drinu.
Zbog njihovog životnog puta, posvećenosti dobru i požrtvovanja u čuvanju vjere, dekretom pape 2011. godine proglašene su blaženima, nakon čega je Goražde postalo jedan od najvažnijih gradova za vjernike katolike iz cijelog svijeta.
ORGANIZIRANI KRIMINAL
U NAPUŠTENOM OBJEKTU
POTVRĐENO ZA "AVAZ"
POTEŠKOĆE U GLAVNOM GRADU