Iako se vještački stvara privid da je u najvećoj farmaceutskoj kompaniji u Bosni i Hercegovini sve normalno, činjenica da je na njenom čelu osoba protiv koje se vodi više istraga zbog malverzacija dionicama ove firme ozbiljno ugrožava ugled i nastavak poslovanja, ali i stvara lošu sliku za potencijalne investitore u BiH.
Predsjednik Uprave Nedim Uzunović u proteklih pola godine dva puta je hapšen, a ipak se zadržao na čelu „Bosnalijeka“, čak i dok je bio u pritvoru.
Tužilaštvo BiH godinama istražuje Uzunovićeve „poslove“, a terete ga za krivična djela organizirani kriminal, pranje novca, zloupotreba položaja i sklapanje štetnog ugovora, a za koja Tužilaštvo vjeruje da je počinio u vrijeme dok je bio direktor predstavništva “Bosnalijeka” u Rusiji, ali i nakon što je postao predsjednik Uprave.
Kako je iz Tužilaštva BiH istaknuto na ročištu još krajem prošle godine, kompletna istraga obuhvata 30-ak osumnjičenih, a sve se može podijeliti u dva dijela. Jedan dio se odnosi na prisvajanje protupravne imovinske koristi, a drugi dio na nezakonitu privatizaciju “Bosnalijeka” i prodaju dionica firme.
Tužilaštvo navodi da je Uzunović osnovao dvije velike kriminalne grupe. Prva obuhvata Uzunovića i njegovu porodicu i prijatelje, a druga Uzunovića i njegove poslovne partnere u svijetu i BiH.
Između ostalog, Uzunović se tereti da je prebacio ukupno 8.849.000 KM s računa “Bosnalijeka” na račune offshore kompanija, za koje Tužilaštvo tvrdi da ima dokaze da su u njegovom vlasništvu.
Zatim je, kako navode iz Tužilaštva, taj novac prebacivao na privatne račune van zemlje, kako svoje tako i članova obitelji i prijatelja.
Ističu, također, da je sklapao ugovore između “Bosnalijeka” i njegovih lažnih firmi, koje nikad, ni prije ni poslije poslovanja s ovom farmaceutskom kompanijom, nisu imale nikakve značajne transakcije. Sumnja se da postoje i dokazi o tome da usluge koje su te kompanije naplatile “Bosnalijeku” nikada nisu izvršene.
Sve ovo nije bilo dovoljno da Uzunović podnese ostavku ili da ga Nadzorni odbor smijeni, što ozbiljno krivično kompromitira i ovo tijelo.
Jasno je da je Nadzorni odbor “Bosnalijeka” zapravo samo produžena ruka Uzunovića, a da je najveća farmaceutska kompanija u BiH njegov talac, najbolje se vidi iz činjenice da većinski dioničari ne mogu upravljati vlastitim kapitalom te da aktuelna uprava čini sve da ih u tome onemogući.
Apsurdna situacija u kojoj osoba optužena za malverzacije i nanošenje štete kompaniji još upravlja njenim kapitalom i novcem te da se vlasnicima ne dopušta raspolaganje vlastitim kapitalom sigurno ne ide u prilog tvrdnjama da je BiH sigurno mjesto za potencijalne investitore i da pravna država stoji iza njih.