Na samitu NATO-a u Madridu, koji počinje sutra i traje do 30. juna, očekuju se odluke o transformaciji snaga za odgovor NATO-a i povećanje njihovog broja na 300.000. generalni sekretar Jens Stoltenberg najavljuje da će NATO na predstojećem samitu produbiti saradnju s najbližim partnerima, te usvojiti pakete podrške za Gruziju, BiH, Moldaviju, te Mauritaniju i Tunis.
- Ovo je jedan od historijskih samita NATO-a po brojnim pitanjima, pa tako i po pitanju BiH. Na ovom samitu ne očekujemo poziv za članstvo, ali očekujemo jačanje saradnje sa NATO-om i ona će se upravo ogledati u usvajanju tog posebnog paketa za BiH – kazao je za „Avaz“ bivši vojni predstavnik BiH pri NATO-u i šef Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije na Međunarodnom univerzitetu Burch, profesor Alija Kožljak.
Indikativnim i vrlo važnim Kožljak smatra da je BiH jedna od posebnih tačaka dnevnog reda, koji je definiran po prioritetima, pa će se o BiH raspravljati odmah nakon zaključaka vezanih za ratom zahvaćenu Ukrajinu, te EU, Švedsku i Finsku.
- To je vrlo snažna poruka. BiH je očigledno na vratima NATO-a, jer se o BiH raspravlja zajedno sa Švedskom i Finskom – ističe Kožljak.
Paket izgradnje odbrambenih kapaciteta BiH definiran je ranije i prezentiran bh zvaničnicima tokom njihove posjete. Sadrži mjere vezane za jačanje saradnje sa NATO-om u vezi lakog naoružanja i malokalibarskog oružja, ali i borbe protiv terorizma, upravljanja krizama, te kibernetičke sigurnosti.
- Dakle, za BiH je predviđeno sve što nam treba za borbu protiv terorizma, upravljanje krizama, kibernetičku sigurnost … Paketom mjera predviđeno je i jačanje NATO štaba u Sarajevu, koji će imati brojniji personal i veću finansijsku podršku. To je također jedna vrlo direktna poruka, vezana za mogućnost da mandat EUFOR-a ne bude produžen. NATO je već spreman – ističe Kožljak.
Dodaje da bi paket podrške BiH trebao uključiti i timove eksperata NATO-a koji će povremeno posjećivati BiH i raditi na mjerama sprječavanja širenja dezinformacija.
- To je veoma važno u situaciji ruske agresije i hibridnog ratovanja. Najavljivao sam da imamo taj problem i očigledno je to ušlo u konkretnu mjeru. Ovaj će paket uključiti i konkretnije involviranje političkih aktera, tako da će se NATO i politički uključiti u jačanje sigurnosti BiH u slučaju eventualne agresije. Paketom će biti predviđeno preveniranje buduće agresije i da se NATO obavezuje na to i već poduzima mjere po tom pitanju – kazao nam je bivši vojni predstavnik BiH pri NATO-u i šef Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije na Međunarodnom univerzitetu Burch, profesor Alija Kožljak.