Nakon što su u Hrvatskoj zatvorene prve pumpe postoji bojazan da bi se isti scenarij mogao dogoditi i u Bosni i Hercegovini.
DRŽAVA NIJEMA
Za nas svi govore da smo naftaši, ali mi ni na šta ne možemo utjecati
Cijena litra goriva u BiH skoro četiri marke. Agencije
Nakon što su u Hrvatskoj zatvorene prve pumpe postoji bojazan da bi se isti scenarij mogao dogoditi i u Bosni i Hercegovini.
Dok vlast u našoj državi ostaje gluha na vapaje i odbija ukinuti akcize na gorivo, cijena litra goriva u prosjeku iznosi 3,66 KM i približava se iznosu od četiri marke.
Građani, ionako plitkih džepova, okreću se alternativnim načinima prijevoza. S druge strane, vlasnici pumpi negoduju zbog nabavnih cijena goriva koje su izjednačene s prodajnim i suočavaju se s gubicima u poslovanju.
Direktor firme „Tioil“ Tihomir Matošević, vlasnik 40 benzinskih pumpi u BiH, kazao je za „Avaz“ da je situacija sve gora.
Matošević: Cijena se mijenja u jednom danu. Agencije
- Za nas svi govore da smo naftaši, ali mi ni na šta ne možemo utjecati. I u Bosni će brzo doći do zatvaranja kao u Hrvatskoj, jer se zna desiti da skuplje kupimo robu nego što je prodamo na pumpi, tolike su oscilacije u cijenama da to postaje nemoguće. Što se nekada cijena mijenjala u pola godine, danas se promijeni u jednom danu - rekao je Matošević.
Uskoro će, govori nam, i na sud zbog neprimjerenog ponašanja jednog inspekcijskog službenika.
- Prilikom kontrole marži koje je država donijela došao je jedan inspektor i rekao: “Ma šta je to njemu platiti?” Zar može jedan inspektor doći poslovođi na pumpi koji se brine o 12 uposlenih ljudi i od kojeg država naplati svoje i reći “šta je to njemu platiti”? To je harač - kazao je Matošević.
Senahid Lemeš, direktor pumpi „Selex“, kazao nam je da oni imaju dovoljne količine goriva te je naglasio da je tržište nepredvidivo i da je nezahvalno davati bilo kakve prognoze.
- Mi smo snizili cijene, imamo osigurane količine i nestašice neće biti - rekao je kratko Lemeš.