Odbor za odnose među zajednicama, koji je stalno radno tijelo Skupštine Sjeverne Makedonije (Sobranje), održao je danas 12. komemorativnu sjednicu povodom obilježavanja 11. jula - Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, javlja Anadolu Agency (AA).
Prisutnima na komemorativnoj sjednici su bili podijeljeni “Cvjetovi Srebrenice“, a u skupštinskoj sali bio je postavljen baner sa motivima genocida Srebrenice.
Na današnjoj komemorativnoj sjednici učestvovao je i predsjednik Sobranja Talat Džaferi.
Kako je saopćeno iz kabineta predsjednika parlamenta, Džaferi je istakao da u ime Sobranja Republike Sjeverne Makedonije i u svoje lično ime odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici, te upućuje saučešće porodicama i sugrađanima.
- Kada sam prije dvije godine bio u Potočarima, mjestu koje je odjekivalo tišinom koja je bila glasnija od najglasnijeg urlanja, gdje se tuga i bol osjećala u svakom kutku, u svakom koraku koji sam napravio tim tlom, mislio sam da smo postali svjesni neizmjerne boli koja uzrokuje ovakvu ljudsku tragediju i da ćemo konačno moći pokazati da imamo ljudsku i moralnu odgovornost i poštovanje, da ćemo se ohrabriti i ljudski zauzeti da se to nikada ne zaboravi i ne ponovi. Međutim, nisam bio u pravu. Ponovo - naglasio je Džaferi.
Podsjetivši da je prije tri mjeseca posjetio Ukrajinu na poziv svog kolege Ruslana Stefančuka, Džaferi je istakao da se tokom posjete prisjetio Srebrenice, Kosova, a potom i brojnih izjava i obaveza visokopozicioniranih zvaničnika s ogromnom moći odlučivanja koji su ćutali nemoćni pred strahom i užasom rata.
Apelovao je na "maksimalnu predanost izgradnji istinski demokratskih društava, s vladavinom prava i poštivanjem ljudskih sloboda i prava, poštivanjem različitosti i pokazivanjem razumijevanja za slabe i nemoćne".
Džaferi je podsjetio i na deklaraciju kojom je Skupština Sjeverne Makedonije podržala Rezoluciju Evropskog parlamenta o Srebrenici od 15. januara 2015. godine, dokument koji jasno definiše ovaj događaj kao genocid.
Potpredsjednik Vlade Sjeverne Makedonije Artan Grubi istakao je da se ono što se dešavalo u Srebrenici ne smije zaboraviti, ali da treba ići naprijed pruženom rukom pomirenja u izgradnji mira za buduće generacije.
Ostali koji su se obratili na sjednici istakli su da iz ovakvih događaja treba izvući pouke da se ne bi ponavljali u budućnosti.
Predsjednica Odbora za odnose među zajednicama Arbana Pašoli podsjetila je prisutne da je odgovornost svih doprinijeti dobrobiti i sigurnosti drugih. Zaključila je sjednicu citirajući Martina Luthera Kinga:
- Tama ne može rastjerati tamu, samo svjetlost može. Mržnja ne može istjerati mržnju, samo ljubav može.
Ove godine u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari 11. jula bit će ukopano 50 žrtava genocida počinjenog nad Bošnjacima jula 1995. godine u Srebrenici.