Učenjem jasina u džamiji Kara Mustafa-paše Sokolovića u Rudom i spuštanjem cvijeća sa mosta u rijeku Lim u Rudom je obilježena 30. godišnjica zločina nad Bošnjacima iz ovog grada. Cvijeće je položeno i u Memorijalnom centru Staro Rudo izgrađenom u znak sjećanja na 101 žrtvu iz proteklog rata.
Ćamil Dorić došao je da oda počast sugrađanima, a među njima i bratu Hamzi i njegovom sinu Hasanu koji je ubijen u 17. godini života.
- Ono su uhvaćeni kod kuće i odvedeni ovdje u logor. Tu su bili oko šest nedjelja, maltretirani, tučeni a potom prebačeni za Foču i Miljevinu. Bilo ih je 13, svi su ubijeni. Za 101 ubijenog čovjeka niko još nije odgovarao. Tada je predsjednik opštine bio Vojo Topalović. On je bio "glava kuće" i mora da zna sve.
Sve se radilo po njegovom naređenju. Moja snaha je išla i molila da ih puste, govoreći mu da nisu ništa krivi. Rekao joj je da jesu krivi i pokazao joj gomilu papira na stolu govoreći joj da su to sve prijave protiv njih - kaže Dorić.
Naravno, civili Rudog nisu nikome i nizašta bili krivi. Bez osnova su hapšeni na ulici, radnom mjestu, kod svojih kuća a potom zatvarani, mučeni i ubijani. Ćamil je brata i bratića, nakon dugogodišnje potrage, pronašao u masovnoj grobnici sa ukupno 13 Ruđana koja je otkrivena u blizini Miljevine.
- Obilježavajući Dan sjećanja na ubijene stanovnike Rudog moram reći da nam je jako žao što još uvijek ne znamo gdje su posmrtni ostaci 51 ubijenog Bošnjaka. Apeliram na ljude koji imaju bilo kakvu informaciju da nam pomognu. Na način na koji im je najlakše da to urade, neka nam napišu anonimno pismo, kako bi ti ljudi konačno našli svoj smiraj - kazao nam je Meho Šahat, predsjednik Medžlisa IZ Rudo.
Tužnoj koloni na mostu na Limu pridružio se i načelnik općine Rudo Dragoljub Bogdanović, koji je odao počast ubijenima, te pozvao na pronalazak nestalih koji se još uvijek traže, ali i kažnjavanje zločinaca koji su još na slobodi.
Obilježavanju godišnjice u Rudom prisustvovala je predsjednica Kluba zastupnika SBB-a u Zastupničkom domu PFBiH Sanela Prašović Gadžo, predstavnice Udruženja „Žena – žrtva rata“ i drugi.