Posljednjih godina u Bosni i Hercegovini imamo sve više prijevremeno rođene djece s vrlo malom porođajnom težinom. Dan koji bi trebao biti najsretniji, nakon prizora bebe u inkubatoru s cjevčicama, pretvori se u dane pune straha, iščekivanja i nade da će sve biti uredu.
Zbog toga je u našoj državi velika vijest za roditelje otvaranje Banke humanog mlijeka, za koju donacije vrše žene koje imaju višak mlijeka.
Otvorenje je iniciralo Udruženje roditelja prijevremeno rođene djece „Mrvice“ iz Banje Luke, a formirana je pri Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.
Suosnivačica i članica Upravnog odbora Udruženja „Mrvice“ Amela Filipović prisjetila se u razgovoru za „Avaz“ svoje borbe nakon porođaja te na slikovit način ukazala na značaj jedne ovakve ustanove.
- Majka sam blizanaca i, kako to inače biva prilikom prijevremenog porođaja, proces laktacije ne bude baš brzo uspostavljen, a kada se uspostavi, mlijeka nema dovoljno za obje bebice. Najveći problem i izazov, u trenutku kada sam bila u bolnici, bila je odluka kojoj od svoje dvije bebice ću dati mlijeko, jer ga ima dovoljno samo za jednu. To je bilo vrlo stresno i izazovno - rekla je Filipović.
Na osnovu vlastitog iskustva, smatra da će ova banka pozitivno djelovati na sve majke jer će one biti smirenije, što će prenijeti i na bebe.
- Često majke nisu u mogućnosti da u tom trenutku izdoje dovoljno mlijeka za ovu djecu koja su u neonatalnim jedinicama, a donacije mlijeka su presudne za život - istakla je Filipović
Filipović objašnjava kako majčino mlijeko nije samo hrana, ono je dragocjeni lijek koji štiti prerano rođenu djecu, kao i djecu rođenu u terminu od mnogih bolesti i infekcija, a ima i veliki utjecaj na imunološki, neurološki i kognitivni razvoj.